Národu národní kulturu/Jul. Dorazil

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Národu národní kulturu
Autor: Julius Dorazil
Zdroj: Národní listy, roč. 76. č. 353. str. 17
Národní knihovna České republiky
Vydáno: 25. 12. 1936
Licence: PD old 70
Odpověď vybrané osobnosti na anketní otázku od redakce Národních listů.

Na Vaši žádost o účast na anketě „Národních Listů“ o letošních vánočních svátcích na téma „Národu národní kulturu“ připojuji několik slov k umění výtvarnému, které v dobách národní poroby bylo svým ideovým založením burcovatelem a svým kulturním posláním nositelem národní myšlenky. Po dosažení státní samostatnosti tyto duchovní prvky z našeho umění vyprchávají a v posledních letech pronikají k nám neblahé vlivy východní orientace, propagující vlastně kulturní bolševismus všemi směry. Jsem přesvědčen, že tento vliv neposlouží nikterak ideovému založení našeho umění a tak jako v mnohých problémech státních, společenských a sociálních desorientuje československou veřejnost i v problémech odborně výtvarných, dovede zlehčiti aspoň v určitých vrstvách cit národní.

Váš list, věren svému vlasteneckému poslání, staví se v boj proti záludným propagátorům, což nutno s radostí vítati a je nutno Vás v tomto boji všemožně podporovati. Vyslovuje zde přání, aby tento otevřený boj přispěl k tomu, že československé výtvarné umění, přes všechna moderní a líbivá hesla vymaní se z těchto vlivů a naváže na uměleckou tradici svého národa.

Přál bych si, aby českoslovenští umělci nastoupili cestu v duchu našeho geniálního a nejryzejšího českého malíře Mikoláše Alše, u něhož zvláště ceníme: jasné vědomí správné cesty a věrnost sobě i vlasti, odpor k módě a rozmarům dne, až krajně vášnivý odpor k opičení se po cizině.

Jen ten národ může se zváti kulturně silným, který má své zdatné a osobité umění v duchu národním založené!