Jejich pravá tvář

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Jejich pravá tvář
Autor: Ivan Olbracht
Zdroj: Rudé právo, 16.07.1950, roč. 30, č. 167, s. 5
Archiv ÚČL AV ČR
Vydáno: 16. 7. 1950
Licence: PD old 70

Paul Claudel je francouzský katolický básník, ušlechtilý, něžný, milostný, líbezný, obzvláštní ctitel Matky Boží Panny Marie. Byl překládán do češtiny, působil na české katolické básníky a ještě více ctitelů měl na Moravě a na Slovensku. Býval vyslaneckým úředníkem na Dálném Východě, pak také v Belgii.

Tento ušlechtilý básník je členem »Mezinárodního institutu pro studium evropských otázek«, jehož dalšími členy jsou anglický válečný štváč lord Vansittart, anglický vicemaršál Benett, francouzský ministr zahraničních věcí Schumann a socialistický zrádce Raynaud.

Tento »mezinárodní výbor« vydal v těchto dnech spis, ve kterém se pokouší zastřít útočné akce amerického imperialismu proti Koreji a vyhrožuje Sovětskému svazu vyhlazením Moskvy, Petrohradu (!), Kijeva, Oděsy, Dněprostroje a Magnitogorsku atomovou pumou a spálením sovětské úrody v tisících čtverečních kilometrech od Ukrajiny až po Sibiř, kdyby Sovětský svaz prý chtěl napadnout západní země.

V jaké zvíře se to proměnil milostný katolický básník. A v jakou bestii, jestliže volá do atomové války proti Sovětskému svazu, kterého označuje za útočníka. V jakého učenlivého žáka Hitlerova a Goebbelsova se to proměnil, jestliže stejně podlým způsobem kryje válečnou agresi amerických imperialistů domnělou útočností Sovětského svazu. Což netvrdila hitlerovská propaganda, v r. 1937 a 1938, že »mírumilovné snahy« nacistů ohrožuje Československo?

Tuto ničemnou výzvu podpisuje »ušlechtilý« katolický básník v době, kdy americký imperialismus vraždí pumami amerických letadel mírumilovný korejský lid a bombarduje jeho města. Tuto ničemnou výzvu podpisuje v době, kdy Sovětský svaz organisuje obrovské hnutí míru, kdy Stálý výbor Světového kongresu obránců míru v Paříži oznamuje, že počet podpisů stockholmské mírové resoluce přesáhl již 200 milionů. Ohromná většina světa chce mír, volá po něm, je odhodlána bránit jej. Ale pan Claudel prahne po tom, aby byly vrhány na Moskvu, Leningrad, Kijev, Oděsu, Dněprostroj a Magnitogorsk atomové pumy. Pan Claudel je básník a má fantasii. Ale myslící lidé už tehdy, kdy ho tolik napodobili někteří čeští a slovenští básníci, si dovedli jasně představit, na kterou stranu se podstaví, budou-li jednou volit mezi bestialitou a humanitou.

Tvář pana Claudela je ohavnou tváří mnoha »ušlechtilých« intelektuálů, hlasatelů nadstranickosti a ctitelů absolutna. Je to tvář těch, kteří dovedou své »ušlechtilé« myšlenky zcela klidně srovnat s bestiálním vražděním mírumilovných lidí.

Jaké hanebné konce buržoasních intelektuálů a básníků, kteří se stali agenty imperialistických válečných provokatérů.

Proti těmto spojencům smrti musíme všichni, dělníci, rolníci, spisovatelé, umělci, vědci vytvořit usilovným bojem za mír nerozbornou frontu života.