Eliza Orzeszkowa

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Eliza Orzeszkowa
Autor: neuveden
Zdroj: Světozor, roč. 27, č. 8. s. 96
Ústav pro českou literaturu AV ČR
Licence: PD old 100
Související: Autor:Eliza Orzeszkowa
Související články ve Wikipedii:
Eliza Orzeszkowa
page=1

slavná spisovatelka polská, návštěvou v Praze.
Dle fotografie nakreslil W. Podkowiński.

Naše vyobrazení.

Eliza Orzeszkowa.

Ode dne 2. t. m. mešká v Praze vzácný a milý host. Přední spisovatelka polská, paní Eliza Orzeszkowa zavítala po druhé do Čech (poprvé r. 1881), aby spatřila opět Prahu, kterou zamilovala si hned o své návštěvě první, stiskla ruku některým svým českým druhům i družkám na poli literární práce, s nimiž pojí ji styky srdečného přátelství hned od prvního jejího pobytu v Praze, aby nahlédla do našeho českého života veřejného v samém jeho středisku a konečně přijala upřímný hold zástupců svých českých ctitelů, k nimž patří dojista všechno české čtenářstvo, jemuž české překlady Meira Ezfoviče, Přeludů, Ztraceného, Dziurdziu, Mirtaly, Bene nati a jiných znamenitých jejích děl dojista vštěpily opravdový obdiv pro její tvůrčí sílu. Pro velikého jejího ducha, pro její vznešené zásady, pro její obrovskou práci, jíž vybojovala si čestně místo mezi prvními soudobými spisovateli a mysliteli slovanskými.

Vítajíce slavnou Polku, jejíž jméno požívá zasloužené úcty po celém vzdělaném světě, v srdci našeho království, vítáme v ní nejen jednu z nejpřednějších slovanských spisovatelek, ale i upřímnou, opravdovou přítelkyni našeho národa a jeho snah. Kéž odnese si od nás dojmy nejpříjemnější a nejradostnější a přesvědčení, jak hluboce si vážíme jejího ducha, jejího srdce, její veliké práce, z níž tryská tolik požehnání.

Budiž nám dovoleno tuto prozraditi, že hned druhý den její návštěvy v Praze byl jí podán exemplář právě Vydaného českého překladu jejího znamenitého posledního románu Bene nati, nad nímž projevila srdečné potěšení.

Na konec připomínáme, že životopis E. Orzeszkowé podal Světozor r. 1889 str. 46. a 47. k němuž tuto odkazujeme, přinášejíce u příležitosti její návštěvy v Praze novou zdařilou její podobiznu s autografem, jíž dojista zavděčujeme se všem jejím ctitelům.