Přeskočit na obsah

Druhé výročí zřízení Protektorátu

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Druhé výročí zřízení Protektorátu
Autor: Emil Hácha
Zdroj: Lidové noviny, roč. 49, č. 137. str. 1
Moravská zemská knihovna v Brně
Vydáno: 16. 03. 1941
Licence: PD old 70

ČTK - Praha 14. března

Státní president dr. Emil Hácha poslal Vůdci a říšskému kancléři tento telegram:

Jeho Excellenci Vůdci a říšskému kancléři Adolfu Hitlerovi, Berlin.

U příležitosti druhého výročí dne 15. března 1939 cítím se povinným vzpomenouti Vašeho velkodušného rozhodnutí, kterým jste přijal ve svou ochranu český národ. Váš čin uchránil Čechy a Moravu od válečných hrůz a umožnil českému lidu pokojnou práci, kterou dáváme do služby zájmům Říše. Věřím pevně, že autonomie, kterou jste českému národu zajistil, poskytne mu všechny možnosti k rozvinutí jeho národních sil. Dovolte, abych Vám přál v tento pro mne tak památný den brzké vítězství hrdinné německé branné moci.

Státní president dr. Emil Hácha.

Nacistické okupace českých zemí v letech 1939–45 si vyžádala přes tři sta tisíc obětí. Pocity bezmoci vůči bezprecedentnímu násilí i tvrdá cenzura našly pochopitelně svůj obraz také v publikovaných textech a projevech. Řada novinářů, politiků a jiných veřejných představitelů té doby — z donucení, strachu, naivity, snahy o volbu menšího zla či z kariérismu — zveřejňovala texty a pronášela projevy, v nichž v souladu či v rozporu se svými názory omlouvala či dokonce vychvalovala válečné zločiny a jejich pachatele a prezentovala jimi nastolený režim jako záruku pro nerušený rozvoj českého národa. Články s opačným vyzněním vycházet nesměly. A ani opatrnost či podlézavost někdy neuchránily pisatele od perzekuce.

Jediným smyslem zveřejnění tohoto a dalších podobných textů ve Wikizdrojích je, přiblížit současnému čtenáři, jaké argumenty používala nacistická propaganda vůči poraženému národu a jak se s nimi vyrovnávali oficiální tvůrci veřejného mínění. Wikizdroje obsahují desítky tisíc uměleckých, politických, náboženských, publicistických a jiných textů a uveřejnění žádného z nich — včetně tohoto — neznamená jakoukoli podporu názorů v něm uvedených. Rovněž upozorňujeme, že někteří autoři byli za svou slovní podporu nacistům po válce potrestáni podle Benešových dekretů a že podpora a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka je v současnosti trestným činem.