Dohoda o urovnání krize na Ukrajině

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Dohoda o urovnání krize na Ukrajině
Autor: CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „AUTOR“ (autor díla)
Zdroj: www.auswaertiges-amt.de/…
Licence: PD official
Překlad: Magelan
Licence překlad: CC BY-SA 3.0
GFDL 1.3

Znepokojeni tragickými ztrátami životů na Ukrajině, hledajíce okamžité ukončení krveprolití a rozhodnuvši připravit základ pro politické řešení krize, se smluvní strany dohodli na následujícím:

  1. Do 48 hodin od podpisu této smlouvy bude přijat, podepsán a vyhlášen zvláštní zákon, kterým se obnoví ústava z roku 2004, včetně změn do této doby. Signatáři deklarují svůj záměr vytvořit koalici a sestavit vládu národní jednoty, do 10 dnů od podepsání.
  2. Ústavní reforma, která má za cíl vyvážit pravomoci prezidenta, vlády a parlamentu, začne neprodleně a bude dokončena do září 2014.
  3. Prezidentské volby se budou konat, jakmile bude přijata nová ústava, nejpozději do prosince 2014. Budou přijaty nové volební zákony a na základě proporcionality bude také sestavena nová ústřední volební komise, v souladu s pravidly OBSE a Benátské komise.
  4. Vyšetření nedávných násilných činů proběhne pod společným dohledem ze strany státních orgánů, opozice a Rady Evropy.
  5. Úřady nevyhlásí vyjimečný stav. Úřady i opozice se zdrží použití násilí. Parlament přijme třetí amnestii, zahrnující stejný rozsah nezákonných činností, jako zákon z 17. února 2014. Obě strany se zavazují vynaložit vážné úsilí k normalizaci života ve městech a obcích tím, že se stáhnou z administrativních a veřejných budov a uvolní ulice, městské parky a náměstí. Nelegální zbraně by měly být předány ministerstvu vnitra do 24 hodin od okamžiku, kdy vstoupí v platnost zvláštní zákon, zmíněný v bodě 1 této smlouvy. Po této době budou všechny případy nelegálního nošení a skladování zbraní posuzovány podle zákonů Ukrajiny. Síly státní moci i opozice ustoupí z konfrontačních pozic. Vláda bude používat bezpečnostní složky výhradně pro fyzickou ochranu veřejných budov.
  6. Ministři zahraniční Francie, Německa, Polska a zvláštní zástupce prezidenta Ruské federace vyzývají k okamžitému ukončení veškerého násilí a konfrontace.

Kyjev, 21. února 2014

Podepsali:
Viktor Janukovyč, prezident Ukrajiny
Za opozici:
Vitalij Kličko, předseda strany UDAR
Oleh Ťahnybok, předseda organizace Svoboda
Arsenij Jaceňuk, předseda organizace Vlast
Ověřili za EU:
Radoslaw Sikorski, polský ministr zahraničních věcí
Frank-Walter Steinmeier, ministr zahraničí Spolkové republiky Německo
Laurent Fabius, ministr zahraničních věcí Francie
Ověřil za Ruskou federaci:
Vladimir Lukin, zvláštní zástupce prezidenta Ruské federace.[red 1]

Redakční poznámky

Toto jsou redakční poznámky projektu Wikizdroje, které se v původním textu nenacházejí.

  1. Vladimir Lukin dohodu nepodepsal.