Divadlo (Moser)

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Divadlo
Autor: Bedřich Moser
Zdroj: Šotek, roč. 1. č. 3. s. 47.
Vydáno: 01. 05. 1863
Licence: PD old 70
Článek byl chápán jako urážka českého i rakouského sněmu a vedl k trestnímu postihu autora. Viz Bedřich Moser na Wikipedii.
page=1
page=1

Divadelní společnost na malé straně, která, jak se povídalo, jen do velikonoc hráti měla, hrála k nejvyššímu rozkazu ještě deset dní po svátcích. V posledních představeních bylo to však již patrné, že se hraje o překot, bez zkoušek a bez ohledu na souhru. Celá společnost byla ostatně hned z počátku velmi nepřirozeně sestavena; tak n. p. byla levá strana v orchestru příliš silně, centrum, ačkoli výbornými solisty, přece co do počtu příliš slabě obsazena. Pravá strana přicházela často z taktu.

První tenorista dosáhl z počátku všeobecné pochvaly, ale při jisté hostině napil se, nadšen jsa chválou velkého pána, trochu více šampaňského, a od té doby se změnil jeho hlas, nikoli k jeho prospěchu, a nemohl více při mohutném hlase našeho národního basisty nikterak vyniknout. Nicméně dostalo se mu od jisté strany uznání darováním krásného poháru.

Obor intrikánů byl v této společnosti přeplněn, a musíme dosvědčit, výbornými herci. Prvním komikem byl pan H...ch, dělal ale samé sprosté šprými; p. K..h činil mu nebezpečnou konkurrenci.

Větší část společnosti odebéře se teď do Vídně, kde s jinými novými herci bude dávati svá představení u škotské brány. Nová tato společnost má míti znamenité síly, an mezi herci jsou někteří, jak se říká, „rození komedianti“. Úlohy „dvořenínů“ jsou prý velmi četně, za to však úlohy „pevných charakterů“ velmi mizerně representovány. Pro větší špektakle je několik valachů objednáno, ač budou-li takoví k dostání, kteří by ke hrám dosti krotcí byli. Improvisace budou přísně zapovězeny, a herci jsou zavázání, mluviti jen to, co jim souffleur napoví.

Mezi kusy, které se hráti budou, jsou:

1. Konštituční cholera
Fraška ve 3 jednáních, vzdělaná dle berlínského originálu.

2. Nešťastná vlast
Tragikomická hra ve 3 jednáních; hraje se sama sebou.

3. Zpátečníci
Historické drama v 5 jednáních. Hlavní úlohy jsou obzvláště dobře obsazeny.

4. Muž se železnou hlavou, aneb Kdo se přece poddá?
Veselohra ve 2 jednáních, nedokončena; poněvadž se právě ještě neví, kdo se přece poddá. Jest však k očekávání, že bude konec veselý a uspokojující.

5. Prázdná pokladnice
Truchlohra v jediném pořád stejném jednání s velmi smutným koncem.