Diskuse s uživatelem:Radek Linner

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Vítejte na Wikizdrojích.

Především děkuji za vaše příspěvky do Ottova slovníku naučného. Je dobře, že se nám daří sem postupně toto dílo zanést.

Psal jste, že máte nějaké výhrady k technické stránce Wikizdrojů, nebo že jste je možná nepochopil. Bylo by možné to rozvést konkrétněji, prosím? Rád vám s technickou stránkou pomohu a případné dotazy zodpovím, nebo někdo z kolegů - dlouhodobých uživatelů.

Danny B. ( diskusemail přehled příspěvků ) 20. 3. 2011, 13:09 (UTC)Odpovědět[odpovědět]

Děkuji za uvítání. Už nějaký čas se dívám po nějakém dobrém místě na internetu, kde by časem mohla vyrůst velká (ideálně největší) česká elektronická knihovna. Projekt Gutenberg je velmi málo navštěvován a je orientován spíše na anglicky psanou literaturu. Českých knih je tam zhruba 10. Pak existuje několik menších uzavřených projektů, kam jednotlivec přispívat nemůže. Nakonec jsou zde warezové stránky. Moc dobré místo bylo například warezové "Impérium elektronických knih", kam ovšem lidé vkládali i chráněná díla a proto musely být stránky uzavřeny. Mít knihovnu pod hlavičkou Wikimedia Foundation by bylo velmi dobré, ale technicky mi to přijde nešťastně řešené. Pominu-li název (elektronické knihy bych spíš hledal pod Wikiknihami), pak zde nacházím jednotlivé knihy rozkouskované na několika stránkách a knihou se prokousávám přes nějakou navigační lištu. Za elektronickou knihu považuji jeden soubor, který mohu stáhnout, konvertovat do jiných formátů a číst si bez nutnosti připojení k internetu. Pak je možné poměrně jednoduše vyrobit i audioknihu pomocí syntetického hlasu a dostupnější je to i pro nevidomé nebo lidi s poškozeným zrakem. Zkoušel jsem si zde vytvořit i knihu ve formátu PDF, ale stále tam překážely navigační šablony, čísla stran apod. Údajně to jde nějak odstranit, ale zatím jsem věnoval málo času četbě nápovědy.
V anglické sekci Projektu Gutenberg se na výrobě jedné knihy může podílet několik tvůrců. Naskenovaný originál je dán veřejně k dispozici, zpracován přes OCR a několik lidí najednou si pak vzájemně vychytávají překlepy. Hotové dílo je pak ke stažení v jednom textovém souboru, ideálně v několika nejrozšířenějších formátech.
Na Wikizdrojích se také nově příchozí hůře orientuje. Musí hodněkrát kliknout, než se dostane k požadované knize. Uvítal bych přístupnější seznamy. Zde se jen počítá podobně jako na Wikipedii, kolik už je zde vytvořeno článků. Tady je ale relevantnější informace kolik je zde k dispozici knih.
Rád bych se zdejších uživatelů zeptal - Opravdu si zde stahujete knihy a čtete je? Nebo se zde knihy jen vytváří, ale pro dobrý výběr a pohodlné zpracování si raději zajdete třeba na http://www.palmknihy.cz/web/ ?
Je mi jasné, že některé věci jsou už zřejmě vyřešeny a já jen důkladně nepročetl kompletní nápovědu. Může to být možná přínosné pro zdejší správce, aby měli představu, jak se zde cítí nově příchozí. Jde jen o několik námětů. Vše by se dalo rozvíjet, jako např. systém dobrovolníků při pracích na jednotlivých dílech, kompletace všech děl konkrétního autora apod. Nechci nic kritizovat a brát někomu chuť do práce, protože digitalizace textů mi v dnešním světě počítačů přijde jako nejzajímavější a velmi cenná činnost. --Radek Linner 20. 3. 2011, 14:04 (UTC)Odpovědět[odpovědět]
Nejsem extra zavedený uživatel (natož správce), jsem spíš čtenář, který používá wikizdroje hlavně na hledání ukázek pro wikislovník, nicméně za mne: Já zde skutečně už pár knížek přečetl, byť s výhradami k technice víceméně souhlasím (a třeba mně zde vadila nemožnost vyhledávání v jedné konkrétní knize - nevím zda trvá). --Tchoř 21. 3. 2011, 19:58 (UTC)Odpovědět[odpovědět]