Diskuse s uživatelem:Izal

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

…Dobrý den (či i večer) kolego. Odpovídám zde na Váš e-mail, doufám že to tu máte bez oněch čínských klikiháků (jako nastavení je standard UTF 8; jak to ovšem posílá naše emailová služba - to ještě vyzkluším). Jde tedy o následující:

  • musíme mít nějaké spojení mezi vámi, který zde něco vloží, a autorem textu, čímž je očividně ona emailová adresa kterou jsem našel. To lze vyřešit tím, že nám na onu adresu napíšete email, kde potvrdíte, že jste autor a že souhlasíte s zveřejněním za podmínek GFDL (já Váš email mohl číst zcela v pohodě)
  • bylo by jistě nutno vysvětlit vztah Vámi citovaného prof. K. Rašky k tomuto textu, což mi nebylo zcela jasné a rád bych Vás o to požádal
  • naposledy bych se rád přeptal na následující: vyšel tento text ji ž někde (v publikaci, v internetu...)? Pokud ano, a pokud jsou otázky licence vyřešeny, tak tento text má přirozeně místo na české Wikisource. Nutno by bylo znát zdroj, kde text byl zveřejněn. To by pravděpodobně umožnilo i převedení textu do zde obvyklé znázornitelné podoby (ne jako soubor PDF).

Doufám, že od Vás brzo uslyším, o případném smazání duplicitní verze na české Wikipedii se můžeme dohodnout kdykoliv. Prozatím s pozdravem -jkb- 17:44, 21. 9. 2006 (UTC)

Dobrý den kolego, na Váš e-mail jsem odpověděl e-mailem, po Vašem delším odmlčení mě však napadlo, že se předpokládá komunikace na této diskusi. Na Vaše připomínky tedy zde odpovídám: 1)autorem textu jsem já, e-adresu na Tiscali užívám už jen někdy, netušil jsem, že by to zde mohlo něco komplikovat. Pokud jde o souhlas s podmínkami GFDL, jejich vysvětlení na WIKI že není příliš jasné. - K tomu mohu tedy říci jen to, že můj text jako takový je přehled písemnictví na dané téma a originální mé autorství se týká jen grafického znázornění na obrázku č.2. 2)text poslaný do WIKI je výtah z mé písemné práce ke kandidátskému minimu předložené svého času k oponentuře akademickým orgánům LF KU na Vinohradech. Posudek prof. Kubelky, který práci svého času oponoval, doporučil k publikování, k čemuž jsem se tehdy nedostal. Prof.Raška je dle běžných zvyklostí v textu uveden jako šéf pracoviště (Ústav epidemiologie a mikrobiologie) a školitel.

Mým motivem k dodatečnému zvěřejnění je, že jde o rešerš, které časový odstup neubral, spíše přidal na hodnotě - je otázkou, jak by některé literární prameny byly dnes dostupné. S myšlenkou, že by sebrané údaje i dnes mohly být někomu užitečné, jsem zvolil jako nejdostupnější a na internetu nejserioznější místo WIKIsource.

Doufám, že jsem dostatečně vypsal potřebné k posouzení textu. S pozdravem Izal 060927 16:10

Vážený kolego, Vaše zprávy jsem samozřejmě nepřehlédl, byl jsem dnes zaměstnán mimo a pak jsem, jak asi vidíte, musel sem tam nějaký infobox trochu přepracovat. Odpovím zítra, tj. v pátek 29.9.06, někdy během odpoledne. Dík, -jkb- 19:55, 28. 9. 2006 (UTC)


Zdravím vážený kolego – po odmlce, hm, a tedy s velkou omluvou. Zaslal jsem Vám před chvílí email a doufám, že bude čitelný. Pokud ne, dejte mi prosím vědět, text pak zveřejním zde ještě jednou. Jinak se domnívám, že ta hlavní úslaí jsou vyřešena. Snad jako poslední bod bych navrhl nebo se zeptal: neměl byste chuť podívat se na českou Wikipedii a napsat něco, jednak tedy článek i klíšťatech, který by korespondoval s Vaší prací, a třeba i další? Zaručím Vám, že s tím budete mít malinko frustrace – poté, co text uložíte, tak ho začně přebírat sem tam nějaký redaktor, který ho upraví, počeští, kategorizuje, něco přidá, něco vyškrtne... – udělá prostě to samé jako i s mými texty a to samé, co já dělám s jinými. Ale většinou vznikne něco skutečně dobrého. Takže se těším na odpověď, s mnoha pozdravy, -jkb- 13:13, 4. 10. 2006 (UTC)

Vážený kolego, děkuji za zprávu na této diskusní stráce a prosím o přepis e-mailu, ani s velkou dávkou fantazie bych nerozšifroval správný obsah. O nějakém příspěvku budu uvažovat. S pozdravy -Izal-


Ehm, vyrozuměl jsem tomu tak, že tam byly opět klikyháky... Budu pátrat proč. Zde tedy ještě jednou text mého mailu:

...Tedy v bodech k Vaší odpovědi:
# Pro zveřejnění na Wikisource je jedním z více předpokladů, že práce již bylaq v nějaké podobě publikována. Nechci se nyní dlouze dívat do našich paragrafů (ty existují navíc asi jen anglicky), a proto soudím, že skutečnost předložení Vaší práce akademickým orgánům a její přijetí tento požadavek splňuje. Zda se jedná o zestručnění či ne, to je prostě na Vás, v jaké formě práci dáte k dispozici.
# Zejména proto, že text je zestručněn, máte na něj autorská práva. Toto by bylo nutno nám sdělit, zcela stručně emailem na naši adresu (tedy info-cs@wikimedia.org), přibližne jako "jsem autorem textu ... a dávám ji české Wikisource k dispozici za podmínek GFDL...". Podmínky GFDL jsou užívanou licencí naším projektem, a znamená to, že si s tím každý může dělat co chce. Na české Wikisource takový text ovšem platí jako dokument, takže pokud tam někdo nějaké změny udělá, tak je jednoduše vrátím.
# Co se týče obrázku, tak pro takové případy máme licence jako např. CC-by-SA 2,5 (patřičnou šablonu musím tedy ještě udělat, viz ale např. http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/deed.en_GB), kteráý spolu s licencí GFDL říká, že je vždy nutno uvést autora.
# Momentálně závažným problémem je forma Vaší práce jako soubor PDF. Pro konečné zveřejnění však potřebujeme text práce, který zde bude na příslušné stránce jako i ostatní texty (přičemž příslušné formátování je normální). Bylo by tedy vhodné, pokud takový text máte, uložit tento na novou stránku, v tomto případě asi "Poznámka k počátkům výskytu klíštové encefalitidy v našich zemích".
# To samé platí o grafu: nevím, zda by graf s Vašeho souboru PDF měl dobrou kvalitu, kdybychom ho zde uložili. Máte-li originál, bylo by to výborné, normálně ukládáme takové soubory ve formátu .png. Potvrzení, že graf poskytuje za podmínek GFDL+CC-by- SA 2,5 uveďte prosím v tom samém emailu jako nahoře.
Doufám, že můj mail dostanete bez klikyhháků. Pokud ne......

Dobrý den/večer jkb, marně se pokouším proniknout do tajů WIKIeditace a ukládání textu, prosím o radu. 1) snad jsem se správně domyslel, že doplňky jako např. grafy jsou v systému WIKI ukládány samostatně tak, aby byly použitelné i v jiných článcích, než článek je původně uvádějící. Z toho důvodu jsem definitivně upravil tj. přiměřeným popisem vybavil graf, jehož autorem je Gallia 2) než bych připravil druhý graf (mapka), měl by se ten první někde uložit tak, abych už ho při další editaci nepřepisoval tím novým a současně abych věděl jak ho dostat do spojení s vlastním článkem. To budu potřebovat analogicky i pro ten druhý obrázek. 3) to prohlášení o autorství by snad mělo být až ty jednotlivé složky článku budou někde uloženy jako připravené k "vytištění". Díky za trpělivost. S pozdravem Izal

Ke grafům[editovat]

popisek
Zdravim, akorat se na to divám, odpovím, to nebude problém, trocha strpení, dík, -jkb- 15:15, 21. 10. 2006 (UTC)
Tak ještě jednou trocha obšírněji. Ano, grafy, fotky a obdobné obrázky jsou ve Wikipedii (tedy zde: ve Wikisource) ukládány tak, že je možno je použít v každém článku na této subdoméně (zde: česká Wikisource). To udělám jednoduše syntaxí
[[Soubor:Graf č.1. Encephalitis epidemica v Čechách a na Moravě.jpg|thumb|popisek]]
na příkladě Vašeho grafu. nahrát můžete grafů a mapek a fotek klíšťat kolik chcete, ovšem každý takový soubor musí mít své vlastní jméno (jinak ten první prostě přepíšete, ano). Podrobnosti: Nápověda:Obrazový materiál, a tam pak hlavně odkaz na podroblou nápovědu na české Wikipedii. Jak ho dostat do spojení s vlastním článkem: úplně přesně tak jako jsem to na ukázku udělal zde, ten článek ovšem musí existovat, tedy, což byl můj návrh či prosba, jako skutečný článek a ne ve formátu PDF. Proto jsem navrhl, že onen článek zde zveřejníte v tekové verzi jako např. tyto diskusní příspěvky (prostě pak pod vhodným jménem). Prozatím tedy těchto pár rad, a prosím o další otázky v případě nejasností, rádi odpovíme. Příjemný víkend, -jkb- 15:54, 21. 10. 2006 (UTC)


Dobrý den/včer jkb,

v dalších řádkách předkládám výsledky svého úsilí, toto diskusní pole se mi zdá k mým pokusům nejpříhodnější. S grafem to vyšlo, druhý obrázek by též mohl vyjít, jen tabulka asi bude chtít trochu upravit postup (převedl jsem ji v Open Office do html)- prosím o připomínky. Zdraví Izal

Podstránka[editovat]

Zdravím Vás. Jsem tu dnes jen krátce, takže i má reakce jen v krátkosti. Ještě k těm grafům: ukládáte-li zde dva různé grafy, obrázky či jiné soubory, tak musí mít různé názvy (graf1.jpg, graf2.jpg atd., přičemž u grafů se upřednostňuje formát png). K Vašemu textu. Přirozeně, že si to můžete nechat zde na diskusní stránce, tím se takto ale stane hrůzně nepřehlednou. Pro takové věci je lepší použít podstránku ke své uživatelské stránce, která se vytváří lomítkem, kde text uskladníte až do konečného přepracování; tato stránka má zas přirozeně i vlastní diskusní stránku, pokud by jí bylo třeba. Dovolíte-li, tak jsem tuto stránku pro Vás založil a přesouvám tam text příspěvku - jedná se o stránku

Uživatel:Izal/Pískoviště

kde Váš text najdete. Já se na to očividně zítra podívám a snad mne něco napadne, HTML-kód není mou silnou stránkou :-). Ohlásím se, zdar, -jkb- 16:47, 22. 10. 2006 (UTC)

Zdravím Vás. Děkuji za založení pískoviště, je to mnohem přehlednější. Trochu jsem zapracoval, ještě zbývá nějak ucelit tabulku a dodat poslední obrázek-mapku. Přiznám se, že už nevím, zda jsem ho někde neuložil, nemám ponětí v jakém místě na způsob adresáře bych měl hledat. Právě tak bych nevěděl, kde případně hledat ten graf (který v textu už je). S pozdravem --Izal 16:20, 29. 10. 2006 (UTC)

Budu se opět stydět, odpovídám opožděně jako vždy... Ano, obrázky tam jsou nyní oba, jinak obrázky se najdou na speciálních stránkách, jako nejnovější obrázky ([1] zde). Pro jistotu: práva těch obrázků leží také u Vás? Jinak, oba obrázky jsem posunul trochu nahoru, jsou v textu, a co se týče literatury, bylo by zřejmě přehlednější odsadit jednotlivé prameny hvězdičkami (ukázkově jsem asi tři udělal), což je i graficky líbivější oku... Nechte mi klidně zprávu, pokud něco potřebujete, budu tu sice až v pondělí, ale to není asi tak problematické. Hezký víkend přeje -jkb- 16:30, 9. 11. 2006 (UTC)


Zdravím Vás a - taky se někdy budu stydět... Pokud se týká autorských práv k obrázkům:

  • znázornění literárních údajů s mapkou je mým výtvorem
  • autorem grafu počtu onemocnění je F.Gallia, uveřejněno ve Zprávách Státního zdravotního ústavu v r. 1945, snad se to dá brát jako úřední dokument, ale vůbec si netroufám na základě definicí WIKI sám prohlásit, zda "u mě leží" autorské právo či nikoli, prosím o Vaše posouzení.

- Jinak se zdá, že práce na článečku se chýlí ke konci a tak bych se jako nováček rád svěřil se svými dojmy o WIKI. Stále ještě jsem nezažil taje systému, nejeví se mi příliš "přátelský k uživateli". Dost matoucí je i prolínání části "veřejné" (výsledků práce WIKIpedistů) s interními organizačně pracovními texty. I přátelštější editor textů by byl vítaný. Složitost asi dost eventuelních zájemců odradí. Byla by to škoda, protože základní myšlenka je sympatická a obecně prospěšná. Systém WIKI technicky je jistě náročný a nejde o jednoduchou záležitost, avšak podle mého názoru to stojí za zamyšlení. - S pozdravem --Izal 21:27, 12. 11. 2006 (UTC)


Jen krátce, byl jsem přes víkend slunit se na iberském poloostrově... K tabulce: to je asi skutečně tím že používáte Internet Explorer, já se domníval, že ona chyba byla odstraněna, ale asi ne; Internet Explorer nezarámkuje prázdné buňky. Tomu je možno vyhnout se tím, že do každé prázdné buňky se vloží &nbsp, což je kód pro space. Udělal jsem, a je zarámované vše, doufám i Vás. K ostatním bodům se vyjádřím obratem, dnes se prostě orientujei co je a co není. Zdraví -jkb- 18:11, 14. 11. 2006 (UTC)

Přesun[editovat]

Trochu jsem upravil text, vložil jsem tam šablonu Textinfo, jeden obrázek umístil vlevo, aby tam nebyla taková nudle, přidal poznámky... Je nutno ještě doplnit licenci (jakou tedy); co se týče onoho jednoho grafu, bude dnes asi obtížné zjišťovat statut státního úřadu z roku 1945, vyjdu z toho, že je státní a tudíž onen graf je PD. Budete-li spokojen, tak se domnívám, že článek lze umístit v hlavním jmenném prostoru jako „Poznámka k počátkům výskytu klíšťové encefalitidy v našich zemích“ - nejlépe přesunem, aby se zachovala historie stránky; pokud si netroufáte, dejte mi vědět, přesunu sám (jinak klapka pro přesun se nachází dosti nahoře vpravo). Problematická je pro mne prozatím kategorizace - je tam provizorně kategorie Věda, což je ale velmi obšírné, jenomže je to vlastně první článek z této oblasti; dejte návrh, o co by se mohlo jednat trochu úžeji (lékařství, epidemiologie... ...), to se dá vždy opravit.
No do systému se časem dá proniknout. Onen jak píšete veřejný prostor, to je onen hlavní jmenný prostor, kde se nacházejí prostě články (tedy zde dokumenty ap.), a ke každému existuje i diskusní stránka; pak existuje prostor pro uživatele, kategorie... Je faktem, že podrobný návod či nápovědu zde nemáme, neb by byla identická s nápovědou na české Wikipedii (odkaz na cs.wikipedii viz Wikisource:Jmenný prostor nahoře). Používání podstránek jako zde pro přípravu je ale spíš výjimečné. Ale proč ne. Zdravím, -jkb- 15:05, 15. 11. 2006 (UTC)


Dobrý den/večer, při posledním čtení jsem jen upravil časový údaj "před 150 lety" , aby snad nedocházelo k nedorozumění, jinak by text už snad mohl být přenesen do hlavního jmenného prostoru. Troufnul bych si to , jen bych nerad pro drobné nejasnosti způsobil nějaký zmatek, proto bych Vás prosil o provedení. Co se týká kategorizace - jde o téma z oboru epidemiologie. Na tomto místě bych Vám rád poděkoval za trpělivou pomoc a vedení. Se srdečným pozdravem --Izal 08:53, 20. 11. 2006 (UTC)

V pohodě. Přesunuto, viz Poznámka k počátkům výskytu klíšťové encefalitidy v našich zemích, ještě dodělám infobox. Vycházím z toho, že mnou navržené a diskustované licence jsou v pořádku (gfdl + cc-by-sa2,5). Vaše stránka pískoviště je nyní prázdná a může být dále použita pro to či ono. -jkb- 11:56, 20. 11. 2006 (UTC)