Diskuse:Ottův slovník naučný/Toleranční patent

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Datum vydání patentu[editovat]

Patent byl vydán dne 13. října 1781, v definitivní podobě schválen státní radou 20. října, na Moravě byl publikován 27. října, v Čechách 30. října. Okolnosti vzniku patentu (včetně dat) jsou popsány v knize profesorů Bednáře a Hrejsi „Toleranční patent, jeho vznik a význam" (Praha, 1931, cnb000935437), a to zejména v kapitole „Vznik Tolerančního patentu za Josefa II." (online zde).

Údaj, že patent byl císařem Josefem II. vydán 13. listopadu 1781, je tedy evidentně mylný, pravděpodobně došlo nedopatřením k záměně měsíce.

Dostanou-li se omyly tohoto typu do respektovaných příruček, mají tendenci šířit se opisováním do dalších textů; proto jsem se rozhodl na chybu upozornit v krátké redakční poznámce. Jsem si vědom toho, že v diskusích je vkládání redakčních poznámek zpochybňováno, domnívám se však, že v tomto případě má upozornění na zřejmé nedopatření smysl. --Abzon (diskuse) 7. 1. 2018, 14:13 (UTC)

Jako kompromisní řešení lze považovat poznámku/komentář v diskusi. Sice nevidím důvod k takovým poznámkám/komentářům, ale diskuse je přeci jen volnější prostor než hlavní jmenný prostor samotné stránky. Takže jako kompromis nechávám Váš komentář zde a edituje s odvahou, redakční poznámku odstraňuji. --Martin Kotačka (diskuse) 8. 1. 2018, 06:07 (UTC)