Diskuse:Články z Lidových novin/O snech

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poznámka: prosím tuto diskusní stránku nemazat, jdou sem odkazy z cs.source i z jiných domén. Dík, -jkb- 11:21, 25. 4. 2008 (UTC)


O snech[editovat]

Tohle je můj druhý článeček na wikisource - umístil jsem ho sem, abych na něj mohl odkazovat z wikiverzity. Potřeboval jsem si vyjasnit, jaké jsou zde zvyklosti ohledně pojmenování novinových článků, tak jsem to obšlohnul podle Články z Národních novin/Cestou do Haliče. Akorát se mi tam nezdá jedna věc - je tam:

{{Textinfo|
TITULEK=Články z Národních novin
|PODTITULEK=Cestou do Haliče
|AUTOR=Karel Havlíček Borovský
|AUTOR2=
|POPISEK=
|ORIGINAL=
|ZDROJ=[http://texty.citanka.cz/toISO-8859-2.en/havlicek/nn1-5.html citanka.cz]
|VYDÁNO=Národní noviny 1848-1850
|ISBN=
|LICENCE=PD old 70
|PŘELOŽIL=
|LICENCE-PŘEKLAD=
|JINÉ=
|WIKIPEDIA=
|WIKIPEDIA-DALŠÍ=
|IMAGE=
|POPISEK-IMAGE=
}}

Zatímco Šablona diskuse:Textinfo#Návod k použití říká:

  • Zdroj, kde by měly být uvedeny základní údaje, odkud text skutečně pochází, ne kde všude se vyskytuje (zde je možno uvést název publikace resp. ISBN, pokud z nich byl text skenován či ručně přepsán, URL adresu na internetu atp.); tato řádka se zobrazí vždy, nejsou-li uvedeny parametry, bude prázdná; u dlouhých URL (které není možno lámat) je lepší odkaz zkrátit, aby zůstal v tabulce (viz např. Kjótský protokol)
  • Vydáno (znění): pokud se tyto údaje nenacházejí již v předchozích parametrech, je zde možno uvést nakladatelství, místo a rok vydání resp. další údaje; např. u právních dokumentů zde pak může být uvedeno, v jakém znění ten který zákon je zde zveřejněn

Tak to mi přijde u toho Havlíčka naopak, když původní zdroj jsou ty noviny a až to sekundární vydání je v té http://texty.citanka.cz

Tak jsem to tady u toho Čapka respektoval a jako ZDROJ uvedl původní vidání v LN a teprve do VYDÁNO uvedl knižní sbérku, ve které to bylo vydáno souhrnně. Myslím, že je to důležité také kvuli CC. Zatímco původní novinový článek už má 70 let za sebou, tak ta knížka vyla vydána 1978 a má uvedený copyright Karel Čapek, 1966. Ta knížka může mít copyright leda tak jako odvozené dílo. Ale v té době 1978 ještě neuplynulo 70 let od vydání těch novin, takže proto to tam asi je. Ale nemelo by to dnes už být copyvio.

Je to jen fragment toho článku, původně jsem uvažoval o tom, dát to spíš do wikicitátů. Ale na to je to asi zase moc dlouhý. Tady to je zatím spíš jako nějaký pahýlek, tak to třeba časem někdo dopíše celé.

Jinak od K. Čapka tu ještě nic nebylo, tak jsem si zároveň s tím vyzkoušel i kategorizaci, tak jsem to snad zvládnul a neudělal vám v tom velký binec.

--Kychot 09:39, 17. 4. 2008 (UTC)

Krátce na vysvětlenou: Zdroj je skutečně to místo, odkad to nějaký uživatel zde převzal/opsal/zkopíroval/obšlehl... Je-li onen zdroj primární či sekundární je přitom jedno, v žádném případě to nemusí být originál. K posouzení licence je pak směrodatný Autorský zákon, ne to, co který vydavatel či vlastník webu si myslí a píše. Viz Wikisource:Autorské právo a nebo přímo Autorský zákon. -jkb- 09:57, 17. 4. 2008 (UTC)

Volné až 2009[editovat]

Jak se zmínil už Milda, karel Čapek tu bude mít místo po sylvestru letošního roku, do té doby bude smazáno a později obnoveno. Ale, další otázka: v infoboxu stojí, že to je fragment, což je zřejmé hned. Fragmenty, obdobně jako citáty, by tu vlastně neměly být, muselo by se tedy doplnit (na celý článek toho kterého dne). -jkb- 09:36, 17. 4. 2008 (UTC)
V tom případě sorry, škoda půldne, mohli jste to uvést někam na hlavní stránku, že se lidi s Čapkem nemají namáhat. A prosil bych poslat všechny své smazané stránky. --Kychot 09:41, 17. 4. 2008 (UTC)
Viz třeba Wikisource:Seznam autorů volných děl v budoucích letech, a taky povšechně Autorksý zákon atp. To ale není problém, máme takových stránek habaděj. -jkb- 09:45, 17. 4. 2008 (UTC)
Takže fragmenty patří do Citátů nebo kam? --Kychot 09:54, 17. 4. 2008 (UTC)
To právě, jak jsem psal jinde, nechci posuzovat, je to věc Wikicitátů (zeptej se Mildy, je tam správcem); jinak by bylo nutno posoudit, zda fragment takovéhoto rozsahu je citátem či ne. -jkb- 10:26, 17. 4. 2008 (UTC)
Ad mazání a ztráta času: Autorskou stránku a kategorie není nutné mazat, čas utíká rychle a po Novém roce se budou hodit. Některá Čapkova díla jsou na internetu v elektronické podobě k nalezení (matně si vzpomínám, že jsem viděl Krakatit, Válku s mloky a Povídky z jedné/druhé kapsy), jejich převedení sem nebude tak náročné jako přepisovaní nebo skenování+OCR, dá se tedy očekávat, že se s Karlem Čapkem „roztrhne pytel“. Část dnešní práce úplně zbytečná nebyla. --Milda 10:28, 17. 4. 2008 (UTC)
Ad Wikicitáty: Pokud je kladná odpověď na obě otázky „Je ten fragment něčím zajímavý jako citát?“ a „Je rozsah užití takový, aby jej bylo možné schovat pod § 31 AZ?“ (druhá otázka navíc pozbyde u Čapka v roce 2009 význam), pak patří na Wikicitáty. --Milda 10:28, 17. 4. 2008 (UTC)
O.K., s tím Čapkem to byla moje chyba, ale aspoň jsem si zopakoval AZ, že i u novinových článků tam rozhoduje datum úmrtí autora a nikoli zveřejnění článku, měl jsem dojem, že tam je to jinak. Takže mi můžeš zodpovědět ty FAQ a já ten fragment uložím tam, protože na obě uvedené otázky odpovídám kladně. Případnou diskusi pak přesuneme tam. --Kychot 10:50, 17. 4. 2008 (UTC)

Fragmenty[editovat]

Tato diskuse byla přenesena na vhodnější místo, viz Wikisource diskuse:Co jsou Wikizdroje#Fragmenty
Pokračování diskuse pak na Wikisource:Co jsou Wikizdroje/Fragmenty

Tak co tedy[editovat]

Bude to přesunuto na Wikicitáty? Zde to straší jednak ohledně copyvia, to až do 2009, a i diskuse o fragmentech myslím mnoho oprávnění nepřinesla. -jkb- 09:21, 25. 4. 2008 (UTC)

17. dubna jsem ohledně této věci položil na FAQ stránku wikicitátů wikiquote:cs:Wikicitáty:Často kladené otázky#Jak může být citát dlouhý? několik dotazů, ale dodnes se nenašel nikdo, kdo by mi na ně dokázal odpovědět. Tak už tedy nebudu déle čekat a přesunu jim to tam. --Kychot 10:18, 25. 4. 2008 (UTC)
Tak už jsem to tam přesunul. Jestli bych mohl poprosit, aby zde tato diskuse k článku zůstala zachována, protože sem na ni odkazuji z diskuse na wikicitátech pro případ, že by tam snad někdo chtěl v této diskusi pokračovat. --Kychot 10:40, 25. 4. 2008 (UTC)

Jistě, mazat diskusní stránku jsem zde neměl v úmyslu, jdou na ni i odkazy z cs.source, -jkb- 11:11, 25. 4. 2008 (UTC)