Přeskočit na obsah

Cena svobody/Bassel a moje svoboda

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Údaje o textu
Titulek: Bassel a moje svoboda
Autor: Noura Ghazi Safadi
Zdroj: N. Ghazi Safadi: Bassel, And My Freedom. in Cost of Freedom. S. 21. Dostupné online.
Vydáno: 2015
Licence: CC0
Překlad: Miroslav Langer
Licence překlad: CC0
Související články ve Wikipedii:
Bassel Khartabil

Vdát se, to znamená, že vás manžel buď postrčí kupředu, nebo srazí zpět.

Mně se stalo, že mne manžel postrčil kupředu na nejlepší možnou cestu. Naučil mne stoupat, létat, plavat nad oblaky, dokonce i přesto, že čas, který jsme strávili zamilovaní, jsme strávili odděleně. Je součástí všech mých detailů… a pomohl ze mne vytvořit to, co jsem. Jsem jeho pero a jeho inkoust a on byl vždy můj život a moje Svoboda. Celý život jsem snila o Svobodě a Bassel mne naučil, jak ji přijmout.

Přemáhají mne pocity, když řeknu jeho jméno. Bassel mne naučil ovládat angličtinu, dokonce i v době, kdy byl ve vězení. Naučila jsem se anglicky dobře číst, psát i mluvit. Vždycky se podělil o své znalosti s každým, kdo se na něj obrátil, a také mnoho spoluvězňů naučil číst, psát a mluvit anglicky.

Bassel mi otevřel dveře technologií, naučil mne používat počítače i smartphony. Naučil mne pracovat s Internetem. Také naučil ostatní vězně používat počítače; teoreticky, aniž by nějaký měli ve svých rukách.

Nikdy jsem neměla pocit, že by mi bránil být sama sebou: Naopak, to on mne naučil, abych překonala strach a obavy ze společenských omezení. Posledních 10 let jsem psala, ale až Bassel mne přiměl, abych napsala svou první knihu. Napsala jsem ji v době jeho dlouhého věznění a nazvala ji „In the Waiting“ (Čekání).

S Basselem si plním své sny, učím se vyjadřovat své myšlenky a pocity a čelit svým obavám… Křičím, odporuji, jsem u vytržení… Směju se a pláču…

Zatímco byl Bassel pryč, Osvobodil mne. On je v cele režimu a já jsem v cele čekání na něj.