Přeskočit na obsah

Československo-polská deklarace o přijetí arbitráže ve sporu o Těšínsko, Oravu a Spiš

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
info
info
Údaje o textu
Titulek: Československo-polská deklarace o přijetí arbitráže ve sporu o Těšínsko, Oravu a Spiš
Autor: vláda republiky Československé, vláda republiky Polské
Právní oblast: mezinárodní právo veřejné
Zdroj: PELC, Ferdinand: O Těšínsko. Vzpomínky a úvahy, Slezská Matice osvěty lidové, Slezská Ostrava, 1928, str. 210.
Licence: PD CZ
další články:
Československo-polský spor o Těšínsko
Československo-polská deklarace o přijetí arbitráže ve sporu o Těšínsko, Oravu a Spiš


Od 18 měsíců trvá na Těšínském Slezsku urputný boj mezi našimi národy. Jakkoli je pravdou, že boj na obou stranách veden je z pohnutek vlasteneckých, tož přec často bylo při tom použito prostředků politováníhodných zejména násilí a teroru. Litujeme hluboce jménem našich vlád těchto násilností a zavazujeme se najít ihned prostředky za tím účelem, aby tento stav neprodleně přestal a aby mohly nastati normální poměry na území plebiscitním tak, aby všichni kteří trpěli, aneb byli nějak poškozeni nesprávným postupem v čase plebiscitu, byli odškodněni na podkladě úmluvy mezi oběma vládami. Obě vlády apelují na obyvatelstvo sporných území, aby žilo v míru a vzájemném respektování.

Byl učiněn pokus, aby otázka těšínská byla vyřešena plebiscitem, byla také navržena arbitráž. Bohužel však ani jeden z těchto způsobů neměl vyhlídek na uskutečnění a spíše způsobil rozrušení myslí, než uspokojil. Za těchto okolností, podepsaní delegáti, vzavše na vědomí rozhodnutí Dohody, že béře sama záležitost těšínskou do svých rukou, sešli se ve Spaa a po delším jednání se dohodli, že přijmou konečné vyřešení sporu spřátelenými mocnostmi. V důsledku toho dohodli se jménem vlád, že k plebiscitu na Těšínsku, Spiši a Oravě nemá dojíti, a dále na tom, aby spojené mocnosti po slyšení obou stran konečně spor vyřešily svým definitivním rozhodnutím. Obě vlády, československá i polská, zavázaly se přijati loyálně rozhodnutí, k němuž dojde.

Delegace obou vlád vyjadřují své přesvědčení, že Nejvyšší rada, jsouc vedena city slušnosti a spravedlnosti, jistě vezme zřetel na opravdové zájmy obou národů.

Podpisem této deklarace mají nastati mezi oběma národy poměry srdečné a přátelské.

Spaa, 10. července 1920

Beneš v.r. Grabski v.r.