Wikizdroje:Obnovení stránek

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tato stránka je určena pro správce jako pomoc při obnově smazaných stránek.

Obnova stránek[editovat]

Opce pro obnovu smazané stránky se nachází v historii této stránky („prohlédnout či obnovit smazané editace“). Po její volbě se ukáže seznam smazaných editací (historie). Má-li být stránka obnovena kompletně, stačí kliknutí na tlačítko „Obnovit“.

Pokud byla po smazání vytvořena nová stránka se stejným jménem jako smazaná, obnovené revize se zapíší na starší místo v historii a nová stránka nebude nahrazena.

Funkce obnovení stránky skýtá navíc i možnost selektivní obnovy. Tato však smí být použita pouze ve výjimečných případech; jako takové se rozumí vymazání hrubého vandalismu ve shrnutí editace stránky nebo smazání a obnovení stránky, jež obsahovala dílo, porušující autorská práva, které nemá být přístupné ve viditelné historii stránky; z historie stránky, viditelné pouze pro správce, takovou verzi vymazat nelze, neobnovené verze se tam nadále nacházejí (a mohou být obnoveny).

Při kompletní obnově všech verzí stránky je toto poznamenáno automaticky ve shrnutí editace. Při selektivní obnově je zde pouze udáno, kolik verzí bylo obnoveno, ne však, že některé obnoveny nebyly. V tomto případě je nutné umístit na diskusní stránce příslušnou poznámku (i s důvody, které vedly ke smazání a částečné obnově).

Technické provedení selektivní obnovy[editovat]

# volba obnovení obnoveny verze text obnoveny verze historie
1 1 2 1 2 1 2
2 6 7 1 2 3 4 5 6 7 6 7
3 1 2 6 7 1 2 3 4 5 6 7 1 2 6 7
4 3 4 5 1 2 3 4 5 3 4 5

Verze, které mají být obnoveny, se volí zaškrtnutím odpovídajících políček. Při selektivní obnově stránky je nutno rozlišovat mezi obnovou verze stránky, která se na stránce má opět objevit, na straně jedné, a mezi historií stránky, která bude viditelná všem uživatelům, na staně druhé.

Zde uvedená tabulka ukazuje, jak mají jednotlivé možnosti volby obnovení účinek na výsledek; tabulka uvádí údaje

  1. jaké verze měly být obnoveny (zaškrtnutí políček)
  2. jaké verze stránky byly obnoveny (tedy obsah stránky)
  3. jak byla obnovena historie stránky (tedy ta její část, která je viditelná všem uživatelům)

Test byl proveden 15./16.9.2006[1] se stránkami Uživatel:-jkb-/Obnova 1, Uživatel:-jkb-/Obnova 2, Uživatel:-jkb-/Obnova 3 a Uživatel:-jkb-/Obnova 4, na každé stránce bylo uděláno 7 editací (v tabulce 1 - 7); postup testu se nachází na stránce Uživatel:-jkb-/Obnova přehled; tyto stránky byly poté smazány.

Poznámky[editovat]

  1. Mezitím byl software MediWiki ovšem pozměněn, takže je nutno důkladně kontrolovat výsledek.

Související články[editovat]

contributors - další wiki-tool, obnovuje seznam přispěvatelů ze smazané historie článku (v případě problémů), nastavení na jiné projekty možné