Wikizdroje:Citování Wikizdrojů

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stejně jako jakýmkoli jiným zdrojům byste neměli ani Wikizdrojům slepě důvěřovat, a je-li to možné, přesnost jejich informací ověřovat z nezávislých zdrojů. Vizte též naše Vyloučení odpovědnosti.

Stává se, že lidé chtějí citovat články z Wikizdrojů ve svých vlastních dílech. V případě, že se jedná o texty stojící pod licencí GFDL, je nutné dodržet jisté formality (většina textů je však z hlediska českého autorského zákona volným dílem). Tato stránka takové z licence GFDL vyplývající požadavky shrnuje.

Bez ohledu na to, který z nich používáte, existuje několik obecných principů, které je vhodné mít na paměti:

  • Wikizdroje jsou považovány za kolektivní dílo; neměli byste tedy citovat jednotlivé autory nějakého článku (už proto, že jich v praxi může být velmi mnoho). Pokud ale přesto potřebujete zjistit seznam konkrétních autorů stránky, naleznete jej v její historii.
  • Citace by měla uvádět jak název článku, tak i Wikizdroje jako zdroj, podobně jako byste citovali papírový časopis.
  • Je vhodné uvádět datum a čas použité revize článku, jeho podoba se totiž může radikálně změnit v období mezi tím, kdy jej použijete a kdy jej uvidí váš čtenář. Čas vzniku revize je možné najít historii stránky. V historii stránky nebo v panelu „nástroje“ v levém pruhu lze najít i přímý odkaz na danou revizi (Trvalý odkaz). Ten může, ale nemusí být vhodné použít, v závislosti na kontextu citace.
  • Většina stylů citací vyžaduje plné URL článku. Pokud je ale nutná větší stručnost, můžete uvést pouze URL Wikizdrojů (tj. http://cs.wikisource.org pro českou verzi), protože adresa článku je snadno odvoditelná z jeho názvu.
  • Některé styly citací požadují uvedení data, kdy byla použitá webová stránka stažena. Pokud je to ale možné, doporučujeme toto datum neuvádět a dát přednost datu vzniku použíté revize.
  • Každý článek z Wikizdrojů by měl být citován zvlášť.

Připravené citace[editovat]

U každého článku máte v levém panelu „nástroje“ odkaz Citovat stránku, který vede na speciální stránku Speciální:Cite. Tam získáte již připravené citace příslušného článku v několika běžně používaných formátech.

Příklad označení citace[editovat]

  • Benešovy dekrety [online], poslední aktualizace 9. září 2006 22:46 [cit. 1. 1. 2007], Wikizdroje. Dostupné z WWW: <http://cs.wikisource.org/wiki/Bene%C5%A1ovy_dekrety>

Vizte též[editovat]