Wikizdroje:Autor měsíce/2019

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Níže je archiv autorů měsíce v roce 2019.

leden[editovat]

Antonín Jaroslav Puchmajer[editovat]

A-Puchmajer.JPG

* 7. ledna 1769 Týn nad Vltavou
† 29. září 1820 Praha

Český katolický farář, literárně činný jako básník a překladatel. Byl vůdčí postavou první fáze národního obrození, zejména v oblasti poezie. 7. ledna si připomínáme 250. výročí jeho narození.

únor[editovat]

Ivan Andrejevič Krylov[editovat]

Eggink-Portrait of Ivan Krylov.jpg

* 2. (13.) únor 1769, Moskva
† 9. (21.) listopad 1844, Petrohrad

Ruský spisovatel a básník, jedinečný tím, že ač mu bylo odepřeno vyšší formální vzdělání, vlastní pílí a nadáním se dopracoval k světové proslulosti. Tu mu zajistili především jeho satiricky laděné bajky. V únoru si připomínáme 250. výročí Krylovova narození, v listopadu pak 175 let od jeho úmrtí.

březen[editovat]

František Ladislav Čelakovský[editovat]

Jan Vilímek - František Ladislav Čelakovský.jpg

* 7. března 1799, Strakonice
† 5. srpna 1852, Praha

Český básník a překladatel, proslul však zejména jako sběratel slovanské lidové slovesnosti. Od jeho narození uplynulo již 220. let.

duben[editovat]

Šlomo Efrajim Lunčic[editovat]

* 1550, Lučice
† 21. dubna 1619, Praha

Židovský učenec, nástupce rabi Löwa v úřadu vrchního pražského rabína a autor známého komentáře k Tóře pod názvem Drahé náčiní (Kli jakar). Datum jeho úmrtí je sporné (21. únor či 21. duben 1619, dle židovského kalendáře 7. adar [אדר‎] či 7. ijar [אייר‎] 5379); tak či onak si letos připomínáme 400 let od jeho úmrtí.

květen[editovat]

Arthur Conan Doyle[editovat]

Conan doyle.jpg

* 22. květen 1859, Edinburgh
† 7. červenec 1930, Crowborough

Britský spisovatel, původním povoláním lékař. Světovou proslulost získal především sérií příběhů o geniálním detektivovi Sherlocku Holmesovi. Doylova tvorba však byla mnohem všestrannější a zahrnuje i dramata, poezii, literaturu faktu a reportáže. Doyle se narodil před 160 lety.

červen[editovat]

Václav Beneš Třebízský[editovat]

Jan Vilímek - Václav Beneš Třebízský.jpg

* 27. února 1849, Třebíz
† 20. června 1884, Mariánské lázně

Český pisovatel a katolický kněz, ve svém literárním i duchovním poslání nadšený národní buditel. Během svého krátkého a nemocemi stíhaného života dokázal vytvořit řadu povídek a historických románů z různých období české historie. V letošním roce si připomínáme 170. výročí jeho narození a tento měsíc i 135. výročí jeho úmrtí.

červenec[editovat]

Hugo Riemann[editovat]

Hugo Riemann.jpg

* 18. července 1849, Großmehlra
† 10. července 1919, Lipsko

Německý hudebník (klavírista), hudební teoretik, historik a pedagog. Proslul svými inovativními pedagogickými metodami, ale především svou nesmírně rozsáhlou publikační činností. Jeho Hudební lexikon je dodnes používán jako standardní referenční dílo. V tomto měsíci si připomínáme 170. výročí jeho narození a také století od jeho úmrtí.

srpen[editovat]

Jiří Orten[editovat]

Jiří Orten.jpg

* 30. srpna 1919, Kutná Hora
† 1. září 1941, Praha

Český básník a dramatik. Studia na konzervatoři nedokončil kvůli svému židovského původu a za války zahynul na následky zranění při dopravní nehodě v den svých 22. narozenin. Navzdory svému krátkému životu zanechal v české poezii výraznou stopu. Značná část jeho díla, stejně jako jeho deníky z období okupace, vyšla až posmrtně.

září[editovat]

Jan Vojtěch Sedlák[editovat]

* 20. září 1889, Boskovice
† 11. červen 1941, Praha

Básník a prozaik českého venkova; rovněž kritik, filolog a literární historik. Vedle beletrie a odborných publikací je významné i jeho ediční působení na prvorepublikovém ministerstvu školství a národní osvěty, v edicích Pantheon a Hlasy země a při uspořádání díla Mayera, Šarliha a Nerudy. V tomto měsíci si připomínáme 130. výročí jeho narození.

říjen[editovat]

Naftali Herz Imber[editovat]

Herzimber.jpg

* 27. prosinec 1856 Złoczów
† 8. říjen 1909 New York

Židovský básník, cestovatel a dobrodruh. Proslul zejména jako autor básně Naše naděje, jejíž první sloka se později stala textem hymny státu Izrael. Zemřel před 110 lety.

listopad[editovat]

Leopold Mozart[editovat]

Leopold Mozart.jpg

* 14. listopad 1719, Augsburg
† 28. květen 1787, Salzburg

300 let uplyne tento měsíc od narození solnohradského hudebního skladatele, houslisty a pedagoga. Leopold Mozart sice záměrně přerušil svou nadějně se rozvíjející skladatelskou dráhu, aby dal více prostoru svému synu Wolfgangovi, do něhož vkládal velké (a jak se ukázalo, oprávněné) naděje; přesto je jeho dílo stále předmětem zájmu hudebníků, posluchačů i teoretiků. Jeho houslová škola byla pozoruhodným počinem hudební pedagogiky a stala se vzorem pro mnoho dalších autorů.

prosinec[editovat]

Alberto Vojtěch Frič[editovat]

Alberto Vojtech Fric Praha 1918.jpg

* 8. září 1882 Praha
† 4. prosince 1944 Praha

Cestovatel, etnograf a botanik, světově proslulý odborník na kaktusy. 12 let strávil cestami po Jižní Americe, kde získal odborné zkušenosti, ale i bohatý materiál pro svou literární tvorbu. Jeho odborná publikační činnost v botanice je s přihlédnutím k jeho kvalitám značně omezená, větší pozornost věnoval Frič etnografickým pracem a dobrodružné literatuře pro děti a mládež. Zemřel na infekci tetanu na konci druhé světové války, právě před 75 lety.