Wikizdroje:Autor měsíce/2015

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Níže je archiv autorů měsíce v roce 2015.

červenec[editovat]

Jan Hus.jpg

Jan Hus[editovat]

* asi 1369 nebo 1370, Husinec
† 6. července 1415, Kostnice

Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, církevní reformátor a kazatel; mistr a rektor pražské univerzity. Letos si připomínáme 600. výročí jeho upálení.

Wikizdroje obsahují několik Husových textů a také některé jeho životopisy z druhé poloviny 19. a první čtvrtiny 20. století.

srpen[editovat]

Andersen-hc.jpg

Hans Christian Andersen[editovat]

* 2. dubna 1805, Odense
† 4. srpna 1875, usedlost Rolighed nedaleko Kodaně

Hans Christian Andersen byl dánský spisovatel, jeden z celosvětově nejznámějších autorů pohádek. V dubnu uplynulo 210 let od jeho narození a tento měsíc si připomínáme 140. výročí jeho úmrtí.

Wikizdroje obsahují čtyři výbory českých překladů jeho pohádek.

září[editovat]

Gustav Pfleger Moravsky 1883 Biza.png

Gustav Pfleger Moravský[editovat]

* 27. července 1833, Karasín
† 20. září 1875, Praha

Gustav Pfleger Moravský byl úředník, spisovatel a dramatik, autor prvního českého románu z dělnického prostředí. Tento měsíc si připomínáme 140. výročí jeho úmrtí.

Wikizdroje obsahují čtyři jeho básně a tři povídky.

říjen[editovat]

Jan Vilímek - Josef Václav Sládek.jpg

Josef Václav Sládek[editovat]

* 27. října 1845, Zbiroh
† 28. června 1912, Zbiroh

Josef Václav Sládek byl český básník, prozaik, novinář a překladatel, cestovatel po USA a amatérský fotograf. Dvacet let redigoval literární časopis Lumír. V básních vyjádřil lásku k rodině, vlasti, venkovu, jeho obyvatelům a přírodě. Proslul jako zakladatel moderní české poezie pro děti. Tento měsíc uplyne 170 let od jeho narození.

Wikizdroje obsahují široký výběr z jeho básnické a překladatelské tvorby.

listopad[editovat]

Leopold Wohlschlager.JPG

Leopold Wohlschlager[editovat]

* 1. listopadu 1855, Osijek
† 21. srpna 1929, Praha

Čtenáře denního tisku odjakživa přitahoval zločin. Zpráva o úkladné vraždě a následné popravě jejího pachatele pokaždé vyvolávala vzrušení nejširší veřejnosti. Není pak divu, že se do centra pozornosti pravidelně dostával i ten, kdo tímto krajním způsobem vykonával spravedlnost.

Leopold Wohlschlager zastával místo popravčího mistra pro Království české a Československou republiku v letech 1888 až 1929. Po celou dobu byl vděčným objektem zájmu novinářů, kteří zaznamenávali dramatické okamžiky z jeho práce i šibeniční historky, které jim v klidných chvílích vyprávěl. Narodil se v předvečer Dušiček před 160 lety.

Wikizdroje obsahují výběr článků z novin, které přibližují jeho osobu i dnes již zaniklé povolání.

prosinec[editovat]

Andrea del Castagno Giovanni Boccaccio c 1450.jpg

Giovanni Boccaccio[editovat]

* 1313, asi Florencie
† 21. prosince 1375, Certaldo, Toskánsko

Jsou díla, která oslovují čtenáře po staletí a jejichž odkaz nacházejí literární vědci v řadě dalších významných prací. Jedním z nich je Dekameron, kniha o osudech deseti uprchlíků z renesanční Florencie, kteří si na zapadlém statku krátí čas vyprávěním morálně laděných příběhů. Lidské ctnosti a neřesti, které popisují a místy zesměšňují, jsou tak věčné, že čtenáři ani nepřijde, že od úmrtí autora, slavného italského humanisty Giovanniho Boccaccia, uplyne tento měsíc už 640 let.

Wikizdroje obsahují český překlad tohoto vrcholného Boccacciova díla.