Wikizdroje:Česká jazyková doména

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Archivovaná stránka

Nacházíte se na stránce, která byla archivována a neměla by tedy být (s výjimkou oprav odkazů po přesunu cílových stránek apod.) editována.


Tato stránka slouží koordinaci při zřizování nové české domény Wikisource, zejména diskusi na nevyřešené globální problémy s tím spojené. K některým zde jmenovaným problémům existují podstránky, některé jsou diskutovány zde na diskusní stránce.


Kategorizace[editovat]

K vytvoření kategorizace (návrhy, diskuse, řešení) viz Wikisource:Kategorizace dokumentů (i tamní diskusní stránku).

Kategorizace podle autorů[editovat]

...

Různé jazyky[editovat]

Českou wikisource lze chápat jako sborník českých zdrojů k článkům v české Wikipedii. V některých případech však může být rozhodnutí, co sem patří a co ne, sporné.

Jako příklad je možno uvézt různé liturgické (i historické atp.) texty, které jsou v mnoha případech psány latinsky. Navrhuji následující řešení v závislosti na tom, jedná-li se o jednojazyčné či vícejazyčné texty.

  • je-li text skutečně jen latinsky (anglicky, německy...), nebude mít na české Wikisource co dělat, ale v příslušném článku ve Wikipedii musí odkaz ukazovat na tu kterou Wikisource, popřípadě, když onen text tam ještě neexistuje, je nutno ho tam uložit (toto implikuje i vytvoření nové šablony, která by mohla odkazovat na různé cizojazyčné domény resp. jiné řešení)
  • v případě, že vedle např. latinského textu stránka obsahuje i např. český překlad (což může být v mnoha případech žádoucí), bude dokument zveřejněn samozřejmě v české doméně

Příklad pro možné řešení pomocí šablon:

Možnost užití interwiki jako odkazů na další jazyky je ve wikisource značně omezena (viz Wikisource:Odkazy).

Pojmenování zákonů[editovat]

K pojmenování stránek zákonů atp. s dlouhým názvem viz Nápověda:Pojmenování stránek

Zpřehlednění obsahových tabulek[editovat]

Mnohé texty, zejména pak např. různé zákony, smlouvy atp., mají velký až obrovský počet kapitol a podkapitol, které se jmenují kupř. Článek 1, Článek 2 ... atd. Vyjmenování všech těchto kapitol v obsahové tabulce by mohlo působit rušivě a je tedy otázkou, zda je vhodné je eliminovat. Jistou variantou jsou texty, kde nadpisy kapitol první úrovně jsou popisné a až nadpisy kapitol nižších úrovní jsou jako shora nic neříkající. Najít technické řešení je možné. Existují však názory, že i nic neříkající nadpisy jako Článek 59 může být důležitý v tom případě, že někdo, kdo něco hledá, ví, že ona informace se v tomto článku nachází.

Dělení předlouhých textů[editovat]

...Tato stránka byla archivována a neměla by být (s výjimkou oprav odkazů po přesunu cílových stránek apod.) editována.