Wikizdroje:Údržba stránek MediaWiki

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny

Stránky ve jmenném prostoru MediaWiki, které lze snadno nalézt na stránce speciální v seznamu Všechna systémová hlášení, jsou systémové stránky. Stránky jsou systémově uzamčeny, editovat je mohou pouze správci.



Velká většina těchto stránek jsou české překlady různých textů, objevujících se na stránkách projektu buď trvale nebo při různých akcích; přirozeně že v mnoha případech mohou být taková hlášení (upzornění apod.) rozšířeny nebo upraveny pro potřebu té které domény.

Mimo to sem patří i několik stránek, na kterých je možno upravovat a programovat vzhled stránek domény nebo programovat různé featury (jako např. znaky a klapky editačního okénka a pod.).

Tyto stránky by měly být pravidelně udržovány – velmi často jsou vkládány nová hlášení, která je nutno přeložit, upravit a podobně. Přitom je nutno provádět všechny úpravy a změny velmi opatrně, protože se tím může změnit chování celého systému.

Údržba a práce se stránkami[editovat]

Kde hledat nové stránky

Jako vhodné náměty platí:

  • Speciální:Contributions/MediaWiki_default, kde jsou zanešeny stránky ale jen při větších systémových změnách (viz i Wikisource:MediaWiki default)
  • na české Wikipedii na stránce posledních změn [1]
  • protože tyto stránky se na všech projektech jmenují stejně, je tedy možno vyvolat si příslušnou stránku posledních změn i na jiných doménách, vyvolat postupně odpovídající změny, název nechat na české Wikisource vyhledat a posléze zkopírovat či upravit znění; pokud se jedná o doslovné převzetí delších textů, je vhodné na toto ve shrnutí editace upozornit.
Překlady

V mnohých případech se nové stránky tohoto jmenného prostoru objeví již přeloženy. Ve většině případů lze takový překlad převzít, u stránek, které jsou anglicky, lze pak převzít překlad odpovídajících stránek na české Wikipedii [2] .

Přesto je mnohdy vhodné zkontrolovat správný překlad i s jinými doménami (německá či anglická Wikipedie nebo Wikisource), protože překlady mohou být chybné (velmi často se až později v kontextu pozná, jaký to které hlášení vlastně mělo význam).

Případné poznámky o stavu aktualizace se nacházejí na diskusní stránce.

Úprava textů

Dále je pak nutno oproti české Wikipedii upravit text tak, aby odpovídal potřebám a zvyklostem Wikisource, což platí i o úpravě mnohých odkazů:

  • tyto lze buď přesměrovat na českou Wikipedii,
  • založit na Wikisource odpovídající stránky a odkazovat na ně
  • pokud se odkaz nezdá být důležitým, je možno ho i vypustit
Změny na stránkách .css a .js

U těchto stránek se nejedná o systémová hlášení, ale o stránky, na kterých je možno nainstalovat a naprogramovat vzhled a různé funkce systému (za použití JavaScriptu).

I zde většinou platí: přenechat práci expertům, v případě nouze je nutno orientovat se na příslušných stránkách jiných subdomén - a též i na příslušných diskusních stránkách, kde se ukáže, co je vhodné a co bylo doprovázeno problémy.

Seznam některých často užívaných stránek[editovat]


Podívejte se také na[editovat]

Poznámky[editovat]

  1. Na stránce posledních změn ve Wikipedii je nutno pouze nastavit v okénku jmenný prostor MediaWiki
  2. Odpovídající speciální stránka na české Wikipedii se jmenuje Seznam všech systémových hlášení