Wikizdroje:Údržba/Problematické externí odkazy/legenda

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tento seznam obsahuje externí odkazy, které při automatické periodické kontrole vykázaly nějakou anomalitu.

Je rozdělen podle návratových stavových kódů pro dané URL (kód 000 znamená, že se vyskytl nějaký jiný problém – např. že doména neexistuje).

Vzhledem k tomu, že jde o kontrolu strojní, ne každá položka na seznamu musí nutně automaticky znamenat (vážný) problém. Na druhé straně, vzhledem k tomu, že jde o návratové kódy pro dané URL, a nikoliv pro cílové po přesměrování (sekce 3XX), je možné, že cílové stránky problém mít mohou. Rovněž je možné, že při kontrole v normálním prohlížeči se URL bude chovat jinak. A někdy je i možné, že chyba je na straně serveru, který vrací nesprávný návratový kód.

Algoritmus generování seznamu je průběžně aktualizován na základě nových poznatků a připomínek v diskusi.

Jak se seznamem zacházet:

Kliknutím na ► získáte přehled stránek, v nichž je daný odkaz vložen.

000 – neznámý problém
Nutno ručně zkontrolovat. Odstranit odkazy na neexistující domény. Opravit překlepy v odkazech. Dále podle instrukcí u kódů níže.
301 – Trvale přesunuto
Stránka byla přesunuta na jiné URL. V budoucnu by se mohlo stát, že odkazované URL přestane fungovat, je tedy vhodné ho nahradit za cílové. To se získá tak, že po kliknutí na odkaz naskočí v adresním řádku jiné URL, a to se použije.
302 – Nalezeno
Stránka byla nalezena, ale fyzicky se nachází na jiném URL. To je možné ze dvou příčin: buď se jedná o permalink a v takovém případě se URL neopravuje anebo jde o chování popsané u kódu 301.
401 – Neautorizováno
Stránka pravděpodobně existuje, ale je buď zaheslovaná a potom je třeba odkaz odstranit anebo je přístupná pouze podle nějakých kritérií (typicky IP adresa) – v takovém případě je třeba rozhodnout o užitečnosti takového odkazu.
403 – Zakázáno
Stránka pravděpodobně existuje, ale je přístupná pouze podle nějakých kritérií (typicky IP adresa) – v takovém případě je třeba rozhodnout o užitečnosti takového odkazu.
404 – Nenalezeno
Požadovaná stránka na serveru neexistuje. Zkusit najít aktuální URL (může jít i o překlep), jinak odkazy odstranit.
406 – Neakceptovatelné
Typicky možné problémy s kódováním stránky, které nemusí každý prohlížeč zvládnout. Je třeba rozhodnout o užitečnosti takového odkazu.
500 – Interní chyba serveru
Server má problémy při vygenerování odkazované stránky. Pokud tyto problémy přetrvávají i po několikerém navštívení v rozmezí dnů a déle, zachovat se jako u kódu 404.
504 – Vypršel čas brány
Server potřebuje k navrácení stránky informace z nějaké třetí strany, která vykazuje problémy a zabraňuje tak odeslání obsahu. Pokud tyto problémy přetrvávají i po několikerém navštívení v rozmezí dnů a déle, zachovat se jako u kódu 404.
  • Odstraněné a nahrazené odkazy ze seznamu odmažte.
  • Je-li odkaz v pořádku, pouze ho následujícím způsobem škrtněte: # <del> tady je šipka a odkaz </del> – slouží k úpravě algoritmu generování seznamu.

Seznam generuje na vyžádání Danny B.