Výzva prezidenta republiky, předsedy Národního shromáždění, předsedy vlády a prvního tajemníka ÚV KSČ z 28.8.1968

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Údaje o textu
Titulek: Výzva prezidenta republiky, předsedy Národního shromáždění, předsedy vlády a prvního tajemníka ÚV KSČ z 28.8.1968
Podtitulek: Naši drazí spoluobčané!
Autor: CHYBA: {{Textinfo}} — Chybí hodnota parametru „AUTOR“ (autor díla)
Zdroj: Jiří Dienstbier, Karel Lánský, Věnek Šilhán, Bohumil Šimon, Srpen 1968, Práce, Praha 1990
Licence: PD CZ

Naši drazí spoluobčané!

Svými myšlenkami jsme každým okamžikem s vámi. Cítíme s vámi a rozumíme vám. Cítíme svou odpovědnost za důvěru, kterou jste nás obklopili. Prosíme vás, ve jménu všeho, co je drahé našim národům: Nedejte se unést svými city k ničemu, co by znamenalo národní katastrofu. Všechno ted' závisí na vás, na vašem rozhodnutí. Rozhodujete státnicky a moudře! Víme, že jste toho schopni! Hlavní otázka dneška zní: dokážeme najít východisko z reálné situace a vládnout si sami v těchto těžkých chvílích? Nebo dovolíme, aby neodpovědnost nerozvážných či síly cizí socialismu vyvolaly zásah vojsk, která jsou na našem území? Chce snad někdo, kdo má rád naši socialistickou vlast, aby se tato vojska zase vrátila do ulic našich měst, z nichž už většina odešla a budou dál odcházet? Myslí snad někdo, že si sami vládnout neumíme? My věříme, že to dokážeme za jakýchkoli podmínek.

Žádali jste, aby se vámi volení představitelé opět ujali svých funkcí. Jsou vám za to vděční a zavázáni do konce svých životů. Prosíme vás však v této chvíli o jediné: podpořte to, proč jsme se do svých funkcí vrátili. To, co je podmínkou, aby vaše i naše úsilí mělo smysl. Podpořte snahu o konsolidaci, aby vojska z našeho území mohla začít postupně odcházet a nakonec vůbec odejít. Postavte se spolu s námi proti všemu, co stojí tomuhle úsilí v cestě. Pomozte nám zabránit provokacím, zabraňte hazardní hře o osudy našich národů. V tom je celý smysl našeho jednání. To je předpoklad, abychom mohli pokračovat v politice, které jste dali svou důvěru. Vaše důvěra nás zavazuje. Jsme však povinni v této zemi z vašeho pověření vládnout. Umožněte nám to, žádáte-li od nás, abychom vám sloužili.

Prezident čs. socialistické republiky Ludvík Svoboda
za Národní shromáždění ČSSR J. Smrkovský
za vládu republiky inž. O. Černík
za ÚVKSČ A.Dubček