Stránka:Zvonař, Josef Leopold - Základy harmonie a zpěvu.pdf/41

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

Tytéž tóny, které značí stupnici, značí také tóninu.

Znakový tón akordu slove ten, dle kterého se akord jmenuje a který v něm nad ostatními tóny vyniká. Tak jest na. př. zvětšená kvinta znakovým tónem ve zvětšeném trojzvuku; malá septima v dominantním a velká ve velkém septakordu. Změní-li se znakové tóny stupnic aneb akordů, změní se spolu stupnice neb akord.

Dobře znáti znakové tóny jakož i příbuznosti tónin rovnou měrou potřebné jest k přechodům.


Čásť zvláštní

l. O trojzvuku

Trojzvuk se skládá ze tří tónů, a sice z tónu základního, tercie a kvinty. Že jsou ale, jak z přehledu intervalů známo, tercie a kvinty rozličného způsobu, proto budou i trojzvuky z nich složené, rozličné; jsouť pak nejobyčejnější tyto: a) velký: skládaje se ze základního tónu, velké tercie a velké kvinty: c e j; b) malý, složen jsa ze základního tónu, malé tercie a velké kvinty: c es j, a c e; c) menší, jehož částky jsou: základní tón, malá tercie a menší kvinta: c es jes, h d f; d) zmenšený složen jsa mimo základní tón ze zmenšené tercie a menší kvinty: c eses jes, dis f a; e) zvětšený, skládaje se z velké tercie a zvětšené kvinty: c e jis.

Protože trojzvuk jen ze tří rozličných tónů se skládá, dá se ho užiti ve skladbě pro čtyry hlasy jen tak, zdvojí-li se některá z jeho částek. O tom, která z jeho částek by se měla zdvojiti, rozhoduje jednak zpěv, jednak vlastnost tónu. Ve velkém a malém trojzvuku se dá zdvojiti každá částka. Nestává-li vzhledů k zpěvu neb k zprávnému vedení hlasů, zdvojuje se obyčejně základní tón, v kterémž případě přibude trojzvuku oktáva. V menším trojzvuku se zdvojuje nejpřiměřeněji tercie, v řídkých jen případech základní tón. Ve zmenšeném trojzvuku jest jediné menší kvinta, kteráž připouští zdvojení; protože základní tón a zmenšená tercie druží se k nevolným tónům. Ve zvětšeném trojzvuku jest kvinta nevolným tónem, a to jí odnímá práva k zdvojení.

Všecky tóny trojzvuku se dají mnohokráte mezi sebou přemístiti aneb přeložiti, t. j. každá částka trojzvuku se může přiděliti buď basu buď tenoru, altu aneb sopránu; ku př.