Stránka:Zemský věstník pro Čechy, 1932.djvu/54

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována


84 Zemský věstník pro Čechy 1931, č. 46.

zrušené náboženské obce k židovské náboženské obci v Horažďovicích.

Důsledkem tohoto opatření budou napříště tvořiti obvod náboženské židovské obce v Horažďovicích vedle dosavadního obvodu této náboženské obce, t. j. soudního okresu horažďovického, vyjímajíc místní obce: Kotouň, Oselce, Řesanice, ještě obvod bývalé náboženské obce židovské v Nepomuku, t. j. soudní okres nepomucký, a ze soudního okresu plánického místní obce: Bližanovy, Kozčín, Milčice, Myslív, Nehodiv, Újezd a Struhadlo.

Tuto změnu v obvodech náboženských obcí židovských v Čechách vyhlašuji tímto ve smyslu § 4 shora uvedeného zákona.

Úřadující zemský vicepresident:
Šrom v. r.



Státní tiskárna v Praze.


Ročník 1932. 85
Zemský věstník pro Čechy.
Částka 10. Vydána dne 13. srpna 1932.

Obsah: (47.–54.) 47. Zápis o XV. schůzi zemského zastupitelstva pro zemi českou, konané ve dnech 14., 15. a 16. června 1932. – 48. Vyhláška úřadujícího zemského vicepresidenta o přiznání vánočního příspěvku zaměstnancům země české v roce 1930 a 1931. – 49. Vyhláška úřadujícího zemského vicepresidenta o jmenování funkcionářů okresní nemocenské pojišťovny v Praze. – 50. Vyhláška úřadujícího zemského vicepresidenta o utvoření pomocné pokladny v Podmoklech. – 51. Výnos ministerstva zemědělství o úpravě předpisů týkajících se vodovodních zařízení na železničních pozemcích. – 52. Nařízení úřadujícího zemského vicepresidenta o úpravě nedělního klidu v živnostech obchodních v politickém okrese Něm. Jablonné. – 53. Nařízení úřadujícího zemského vicepresidenta o úpravě nedělního klidu v živnosti holičské a vlásenkářské pro politický okres Teplice-Šanov. – 54. Nařízení úřadujícího zemského vicepresidenta o změně doby hájení koroptví a křepelek pro rok 1932.



47.
Zápis

{{Uprostřed|o XV. schůzi zemského zastupitelstva pro zemi českou, konané ve dnech 14., 15. a 16. června 1932.

První den dne 14. června 1932.

Úřadující zemský vicepresident L. Šrom zahájil schůzi o 11.05 hod. tímto proslovem:

„Slavné zemské zastupitelstvo. Dámy a pánové.

Dovoluji si zahájiti XV. zasedání zemského zastupitelstva a srdečně Vás všechny vítám.

Podle presenční listiny je přítomno 95 členů, takže zemské zastupitelstvo je schopno se usnášeti.

Prosím pp. členy zemského zastupitelstva Dra M. Mandla a Dra E. Strausse, aby laskavě převzali funkci verifikátorů protokolu o dnešní schůzi.

Pro toto zasedání se omluvili členové zem. zastupitelstva pp. R. Fischer, Dr. L. Langer, Dr. Raše, Dr. K. Velemínský a Dr. P. Zenkl.

Z úředníků přibral jsem pro toto zasedání kromě p. zemského vicepresidenta Bienerta jako svého zástupce pp. vládního radu Dra Říhu, rady Heinze a Dra Coufala, komisaře Anderle a tajemníka Půlpána, aby byli schůzím přítomni dle potřeby jako referenti, zapisovatelé a pomocné síly. K jednání o účetní uzávěrce bude přizván také p. vládní rada Dr. Černý. Bude-li třeba, budou povoláni i jiní přednostové oddělení zem. úřadů, aby podali potřebná vysvětlení.

Ve složení zemského zastupitelstva nastala od poslední schůze změna tím, že dne 17. března zemřel ve věku necelých 45 let člen zemského zastupitelstva p. redaktor Rückl (zem. zastupitelstvo povstává), příslušník německé strany sociálně-demokraticlé. Vyšel z chudých poměrů, nedostalo se mu valného školního vzdělání a záhy bylo mu konati namáhavou práci zprvu na poli, později v lomech a konečně v dolech. Svou vášnivou láskou po dalším vzdělání, láskou ke knize a pilnou četbou vyšinul se záhy na vzdělavatele a organisátora dělnické mládeže. Byl později redaktorem, osvědčil se jako vynikající znalec literatury, ba jako spisovatel a básník. Od počátku byl abstinentem a jako takový propagoval abstinentské hnutí mezi dělnickou mládeží s úspěchem a také řídil časopis směřující k propagaci abstinentního svazu „Weckruf“. V organisaci německé strany sociálně-demokratické byl všestranně a s úspěchem činným. Od r. 1924 pracoval také v samosprávě a sice jako člen v okresní správní komisi v Teplicích a tu věnoval se hlavně péči o rozšíření okresního chorobince, o vybavení nemocnice, o zřízení okresní ozdravovny a péči o mládež. V r. 1928 byl zvolen členem zemského zastupitelstva, ale tu, bohužel, nemohl rozvinouti své nadání, své schopnosti a zkušenosti, poněvadž mu v tom vadila zákeřná nemoc, která již tehdy na jeho těle hlodala. Byl zpopelněn v pražském krematoriu za 18