Stránka:Vlastivěda moravská - Třebický okres - 1906.djvu/79

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

64

mého papeže Jana XXII. požádali, jenž bullou ze dne 24. března 1324 opaty Hradišťského a Vilémovského (v Čechách) a Skotského (ve Vídni) obhájci klášterního zboží ustanovil Obhájcové tito asi mnoho nepořídili, neboť ze závěti biskupa Konráta z roku 1325 se dovídáme, že mu klášter Třebický dluh 40 hř. dosud nezaplatil a že dává vykonavatelům své poslední vůle moc, aby dluh ten vynutili; bylyť to ovšem jen nedoplatky desátkův z far klášterních. Klidné časy nastaly klášteru teprve, když kralevic Karel z Vlach povolán byv domů, převzal správu Moravy a Čech, obdržev titul markraběte moravského. Karel především konec učinil loupežnému řádění šlechty.[1] Mnoho pevných hradů dobyl, jiné koruně vykoupil, svým lidem osadil a bezpečnost v zemi zavedl. Staraje se o rozkvět řemesel a obchodu, zveleboval města a počet jich v zemi zvýšil. Také městečku Třebíči ku prosbám opata Petra udělil právo Znojemské, povýšiv tím Třebíč na město.[2] Listina za tím cílem sepsaná nachází se v archivu Třebickém a volné přeložená zní následovně:

„Karel, pána a krále českého prvorozený, markrabě moravský, věrným našim milým rychtáři, radě a vší obci v Třebíči pozdravení a dobrou vůli. Včera, když u Nás pan otec Náš pohostinu dlel, zdárně opatřil s nábožným Naším opatem kláštera Třebického, aby město vaše ve třech letech silnými zdmi a příkopy dokonale ohrazeno bylo, aby ohrazeni jsouce zdmi a příkopy z obdarování královské Milosti s hodností[3] jste jmenováni byli. Ale poněvadž město bez práv a zákonů zdárně prospívati nemůže, chceme, ustanovujeme a nařizujeme mocí Otcovou a Svou, abyste vy a město vaše i vaši nástupcové ze všech a jednotlivých práv, užitkův, úřadův a ustanovení věčně se radovali a jich užívali, jichž užívá a z nichž kterakkolivěk se raduje naše město Znojmo, nařizujíce všem vůbec a každému, zvláště úředníkům a šlechtě,i věrným svým milým kterýmkoliv přítomným a budoucím, aby

  1. Avšak loupežná šlechta úplné pokořena nebyla; roku 1351 vyzývá makrabí Jan jihlavské měšťany, aby okolní hrady a tvrze, ve kterých loupežnici a lotrové se zdržují, zbořili.
  2. Tim nestala se Trebič městem královským, nýbrž zůstala pod vrchností klášterskou. Roku 1413 bylo na Moravě téchto 10 královských měst: Brno, Olomouc, Znojmo, Jihlava, Uh. Brod, Uh. Hradiště, Litovel, Unčov, Ivančice a Pohořelice.
  3. Jakožto měšfané.