Přeskočit na obsah

Stránka:Vlastivěda moravská - Třebický okres - 1906.djvu/74

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována
59


R. 1174 uvádí se opatem Kuna II, jehož jméno čteme na závažných listinách klášterů Hradištského, Rajhradského a Želivského. Za něho ponejprve se připomíná proboštství v Luhu (Komárově) u Brna. Byloť bezpochyby založeno brzy po vzniku kláštera, aby spravovalo hojné statky klášterské ležící kolem Brna.

Po Kunovi nastoupil opat Tiburc, o kterém první se činí zmínka r. 1185; jemu brněnský kníže Spytihněv listinou r. 1197 sepsanou statky klášterské valně rozmnožil a různá obdarování potvrdil; klášter obdržel ves Sedlec, ves Luky záměnou za vesnici Zhoř a od knížete Jemnického Svatopluka ves Měřín.

Potvrzeno bylo klášteru: troje popluži od Budiše ve Svatoslavi, les u Meziříčí od Jana, šest rybářů od Stanimira při řece Jihlavce, dvě louky od Miraty u téže řeky, čtyři rybáři od Miroslava na řece Oslavě, les „na Pasekách* od Ranožíra; též potvrzena záměna vesnice Naceměřic provedena již za opata Kuny II. a darování 160 hř. stř. bratrem Havlem. Za polovici posledních peněz a 6tý týden trhu v Pravlově koupili bratři od Štěpána Uhra ves Oslavany[1] za druhou polovici vystavěli kapli sv. Václava v klášteře.[2] Opat Tiburc žil ještě počátkem 13. stol.; on prý sepsal „Annales Monaslerii Trebič“, jichžto zlomek měl Pěšina v rukou. (Mars mor. 335.) Po něm následoval Martin, jehož jméno jen jednou se čte na listině kláštera Zábrdovského z r. 1211.

Jeho následoval Lukáš, který zaměnil s pani Heilvidou statek Oslavanský za ves Horku s lesem a poli a za vesnice Kosovice a Archlebice. Aby záměnu ujednali, sešli se v klášteře Třebickém dne 17. května r. 1225 papežský legát Kunrát, biskup olomucký Robert s mnohými církevními a světskými hodnostáři, kteří prohlednuvše obě nabídky, rovnocennými je naznali a záměnu potvrdili. Paní Heilvída přikoupila ještě od proboštství Lužského s povolením opata Lukáše 4 lány v Oslavanech a zaměnila vinice své v Mánicích (u Brna) za vesnice u Ivančic a na získaném statku Oslavanském ženský klášter cistercienský založila.
  1. Dle základní listiny měl klášter zboží v Oslavanech a v okolí od počátku; od Štěpána Uhra přikoupil dvorec s polnostmi.
  2. Kaple sv. Václava bylo stavení sousedící s domem, ve kterém jsou nyní umístěny vrchnostenské úřady a byty pro úřednictvo. V zadní částí budovy nachází se nynější fara. Nasvědčuje tomu průčelí a patrné zbytky zazděných vysokých gothických oken na půdě celého staveni.