platy z pozemků od vrchnosti najatých; v ulici Masařské platili někteří jen ženné, jiní dávali po slepici knězi; na Jejkově z domů neplatili, nýbrž jen úroky z polí, a na Novém Městě dávali každý po 7 gr. ročně.
Celá obec platila podle smlouvy z radnice, za mýto, za načínání vína, z míry obilné a šrotýřův stálého platu 35 kop a za jedno stehno hovězí poctového[1] o vánocích 1 kopu a za 1 tele poctové „o velicenoci“ 1 kopu; také platila celá obec ze dvora Ochyjanovského o sv. Martině 15 gr., ze dvora Štětinovského o sv. Jiří a o sv. Václavě po 8 gr., o sv. Jiří 2 slepice a kopu vajec a z rolí „na Turově u hranic Kracovských“ 3 gr. Cechy měly platy zvláštní: řezníci, pekaři, ševci, kováři dohromady s koláři a bednáři, též soukeníci za dvě telat poctových ročně po 1 kopě, krejčí a hrnčíři za funt (libru) pepře poctového po 34 gr., kožešníci za 3 loty šafránu poctového 1 kopu a tkadlci za 1 funt pepře a 1 lot šafránu poctového 1 K. 4 gr.
V městě bylo tehda 27 řeznických krámů, z nichž platili o sv. Duše po 4½ gr. a o sv. Martině každý ¼ centnýře loje nepřepouštěného. Kterýkoli řezník velký dobytek porážel toliko v sobotu, povinen byl v době od sv. Ducha do sv. Václava dávati „1 nohu, jenž šlové paznocht, z hovada hovězího“.
Soukeníci platili z každého postavu, který dali do panské valchy, 2721 později 3 groše.
Za mletí sladu v panském (nyní Molově) mlýně dávali od celé várky sladu 5 gr.
Dvořáci před městem, jichž bylo 8, platili za fůru vinnou po 2 kop. o sv. Martině, Bratří ze Zboru 8 gr. úr., ze špitálu třebického brala vrchnost 10 grošův.
V XVII. stol. poplatky z domu a z řemesel o něco se zvýšily, ale zůstávaly vždy v míře obstojné. Grunty třebické byly vždy svobodny, pročež po zrušení roboty výkupu z nich nebylo.
Z nynějších pozemků jest: 583•7 ha. polí, 36•2 ha. luk, 23 ha. zahrad, 89•2 ha. pastvin, 44•2 h. lesů a 0•43 ha. rybníků. Význačnější tratě mají jména: u Křížové kapličky, Kanciborek, v Lomech, Terůvka, Vídeňský rybník, Radostín, na Spravedlnosti,- ↑ Poctové byly dary, které se měly odváděti pánům na počest o velikých svátcích.