Stránka:Sedláček, Jaroslav - Výklad posvátných žalmů I.pdf/164

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

způsobem, že bylo starší znění tohoto verše poměrům před zajetím aneb v době zajetí přizpůsobeno, a lid se modlil: Když odvrátí zajetí (597), neb když nazpět přivede zajaté.

7. Quis dabit jest מי יתן‎ kéž! שְׁבוּת‎ zajetí, abstr. znamená i zajaté = שְׁבִי‎ (km. שבה‎). Jinak שָׁבוּת‎ (váz. st. שְׁבוּת‎) od שׁוּב‎: obrat, obrátiti, osud obrátiti (Ewald). Merx: Kéž by obratem Jahve mohl plesati Jaqob, radovati se J.!

Salutare vykládají též o spasení Kristem zjednaném: Kéž by přišel Spasitel, osvobodil lid od všeobecného zla, od dědičného hříchu, od ďáblovy poroby. Kristus byl spasitelem všeho lidu, který se v duchovním smyslu zove Israelem. Dle tohoto výkladu jest lidstvo onen insipiens.


Svatí otcové vykládají tento žalm jako touhu po Messiášovi; jest jim obrazně messianským. »Zajetím« v. 7. jest jim hřích a dědičná vina.

V postní době, která nás má především vésti ku kajicnosti, dobrým jest uznání zkázy, viny a hříšnosti, jak je žalm vypisuje a podává. Neděle jest dnem, který nám připomíná spasení, proto nalézáme žalm v nedělním officiu.


14. žalm (H. 15.)

Čeho žádá Bůh na spravedlivém?

Kdo chce bydliti u Boha, býti v Jeho ochraně, od toho se žádá poctivost a upřímné smýšlení; aby se varoval pomluvy a hany, aby měl v opovržení zavrženého a vážil si bohabojného; aby plnil dané slovo a vystříhal se lichvy a úplatku.

Spravedlivý bude se chrániti zejména hříchů proti lásce k bližnímu, a bude tu lásku skutky osvědčovati.

Žalm 14. jest připsán nadpisem Davidovi. Obsah jest tak všeobecný, že dle něho nelze blíže určiti dobu, k níž by se nesl. Některé řecké rukopisy LXX přidali poznámku: »Když se po vítězství nad Absolonem vracel, aby se Bohu v chrámě (ve stánku, protože tehdy chrámu nebylo) poklonil«. Mravní požadavky nalézáme podobně vyjádřené