Stránka:Sborník prací historických - 1906.djvu/39

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována
27
PEROUTKA: STAVBA MĚSTSKÝCH HRADEB V ATHENÁCH


v Thebách. Peloponnes prý bude všem dostatečným útočištěm a ochranou. Tak odůvodňovali, dí Thukydides, Sparťané zakročení své v Athenách, ale vlastně učinili to proto, že jednak sami byli by raději měli, aby ani Atheňané ani nikdo jiný v Řecku města neopevňoval, jednak naléhali na Spartu spojenci, poněvadž se lekali síly athenského lodstva a odvahy, jakou Atheňané ve válkách perských dali na jevo. – Nynější řevnivost Sparty a strach spojenců před Athenami byly tedy pravou příčinou zakročení spartského, ale tato příčina ovšem zamlčena a předstírána jiná.

Atheňané na radu Themistokleovu odpověděli poslům spartským, že v příčině stavby městských hradeb přijde do Sparty zvláštní poselstvo. Themistokles nabídl se k choulostivému poslání sám. Odebéře se prý do Sparty ihned; ostatní členové poselstva: Habronichos, syn Lysikleův, a Aristeides, syn Lysimachův, nechť přijdou za ním teprv, až hradby budou vystavěny tak vysoko, aby stačili nejnutnější obraně. Zatím nechť všichni ve městě bez výjimky dají se do práce, muži, ženy i děti, nechť nešetří žádné budovy ani soukromé ani veřejné, nýbrž ať beřou, kde se co hodí ke stavbě. Potom pověděl důvěrně v radě, jak hodlá věc nastrojiti ve Spartě, a odešel.

Ve Spartě Themistokles nikterak nechvátal, aby záležitost svou rychle vyřídil. Ptal-li se ho někdo ze známých, proč váhá se svým posláním, odpovídal, že čeká, až přijdou jeho spoludruzi. Omeškali se prý patrně nějakou nutnou věcí v Athenách, ale čeká je prý na každou chvíli a diví se, že dosud nepřicházejí. Poněvadž od předešlé zimy (účinkem vitězství salaminského) Themistokles ve Spartě byl obecně oblíben, uvěřili jeho ujištování. Ale lidé, kteří přicházeli z Athen, prohlašovali, že v Athenách se horlivě staví a že hradby jsou již nad základy hotovy. Tím arci důvěra ke slovům Themistokleovým byla otřesena. – Themistokles zpozorovav to domlouval Sparťanům, aby nedali se mÁsti jalovým povídáním, nýbrž aby poslali do Athen řádné a spolehlivé lidi přesvědčit se, co je na věci pravdy.

Sparťané skutečně vypraví do Athen posly. Současně však pošle Themistokles tajný vzkaz do Athen, aby poselstvo spartské způsobem co nejméně nápadným bylo zdrženo tak dlouho, až by sám a soudruzi jeho se vrátili. V tom přišli již druzí dva vyslanci