Stránka:Ročenka - Rozhledů po literatuře a umění 1933.djvu/47

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována


Jsou-li do sbírky řaděny i pohádky, nesměl býti opominut ani český pohádkář, jímž zajisté nemohl býti nikdo jiný než Václav Říha, univ. prof. Václav Tílle, který polovinu své životní práce věnoval studiu pohádek. Jeho vědeckou dílnou prošla snad všechna známá literatura pohádková všech národů. V knize „Ctem' zimního času“ (Kč 34'-) vybral pět lidových kouzelných povídek z doby krameriovské (původu ovšem cizího, nejvíce francouzského), dnes zapomenutých. Přepsal tu novým jazykem nejtypičtější látky, nalezené v zábavných knížkách Landfrassových, jež dokumentují bujnou fantasii lidových vypravěčů i knižních přepisovatelů domácích i cizích.

Mimo tuto sbírku přimykají se k našim pohádkovým knihám nepřímo knihy Erbeaozy, jeho Ba'je a pověstí slovanské (tři díly Kč 28'~, 38'-, 38'-«), ovšem jen výběr, sestavený z tohoto klasika české pohádky. V něm máme na př. vedle čistě českých Tří vlasů děda Vševěda nebo Dlouhe'lzo, Široké/20 a Bystrozraké/m i ruského Ilja Muromce a Slavíka loupežníka, srbského Stąjsvu a Mladena, polskou Bía'u atd. Knížka se příznivě odlišuje od četných jiných vydání K. J. Erbena. Je to skvělá edice, vytištčná českými typy Slavoboje Turara a vyzdobená dětsky prostými a milými obrázky Vlastimila Rady, jedinečně humornými a vtipnými.

Letos vychází v této sbírce rozkošná anglická knížka K. Grahama Zaba'kava dobrodružství s obrázky Čapka, která v Anglii vyšla již v 37 vydáních. Co říci o této knížce, když s ní už bylo spokojeno tolik dětí? Žabákova dobrodružství v dramatické formě náleží do repertoiru pražského Národního divadla.

Dětem přirodu
L. Vokrová-Ambrosová
45