Stránka:Ročenka - Rozhledů po literatuře a umění 1933.djvu/119

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka nebyla zkontrolována


a její vliv sahaly daleko na východ i na západ (do Ameriky) a staré kultury, evropské, asijské i americké, vyrůstaly z kultury atlantské, jako větve široce rozvětveného stromu z pevného kmene, který jim dodával životodárné mízy.

Merežkovskij shledal všeckydúkazy pro existenci Atlantidy a učinil ji pro nás více než podobnou pravdě. Tím však nebyl skončenjeho úkol, který si dal: ukázat, že Atlantis byla předobrazem nynější Evropy, dnešního lidstva vůbec. Av tom záleží hlavní přitažlivost a časovostjeho díla: Zahyne Evropa tak, jako kdysi pohltily vlny mořské Atlantidu? Půjde Evropa vstříc své záhubě jako kdysi zpyšnělé plémě Atlantů? Obrátí se ještě včas, pochopí nebezpečí nové, druhé a poslední světové války? Uvědorní si svůj tanec nad sopkou? Na to odpovídá bible: „Nebudete-li pokání činiti, všichni podobně zahynete.“

Záchrana Evropy bude záchranou dnešního lidstva,její pád koncem naší kultury, koncem lidstva, koncem světa. A cesta k její záchraně je jen jediná: návrat k neznámému Kristu. Kristus je pro dnešního člověka neznám, neboť zapomněl na jeho hlavní přikázání, na přikázání lásky k bližnímu. Podobně jako H. G. Wells, chvěje se i Merežkovskij o osud lidstva, nevidí však jeho budoucnost tak beznadějnou jako anglický učenec. Merežkovskij ještě doufá, neboť věří v člověka, věří, že ještě žije dobrý člověk. A v té víře je ideální klad knihy, mravní posila pro čtenáře.

Jiný věcný klad „Tajemství Západu“ je v ohromném nakupení historických faktů. Merežkovskij tu snesl, sebral, utřídil a spořádal tolik vědomostí i dohadů o prastarých dobách lidstva, že je v této úplnosti (zpracované nadto dovednou rukou umělce) nenajdeme nikde. Provádí nás dobami kamennými, dobou ledovou, věkem krétsko-minojským, mytickou dobou řeckou, kulturou egyptskou, asyrskou, staroamerickou atd. atd. a všude nalézá hojnost úkazů a dějů tak zajímavých a často nových, že tu najde poučení, a nestyďme se to říci, také útěchy čtenář z kterékoliv vrstvy společenské, jen přistoupí-li k této knize bez předsudků a s duší chtivou vědění.

Merežkovskij přerostl v „Tajemství Západu“ svou dobu, jde před

117