Stránka:Penížek, Josef - Dr. Alois Rašín.djvu/12

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

bokém studiu složek národního a státního hospodářství a na pronikavé znalosti věcí skutečných stejně jako na minuciosním odměřování směrů a proudů, navzájem se křižících a potírajících, že prostředky, jím doporučenými lze zjednati rovnováhu ve státním hospodářství, tuto rovnováhu pak také zachovat a dáti takovým postupem státu resistenci, jíž nezbytně potřebuje, by v nynějších kritických dobách uchránil si svoji solidní posici, svoji vážnost a váhu na venek, aby zdárně se vyvíjel a prospíval též uvnitř.

Dobře a pozorně povšiml si zkušeností a nauk z dob minulých. Podobá se, že důtklivé napomenutí Dunajewského: Dělejme dobré finance a budeme dělati dobrou politiku! učinil svojí maximou. Za dlouhé vazby měl klidu s dostatek, aby seznal, jak ji dělají jinde, by tlak dluhů netížil obyvatele. Proto zamítá levnou a pohodlnou metodu, jež nerozpakuje se, zbaviti se půjčkami okamžité tísně. Postihlť, že jest úplně zvrácenou technikou finanční, vyčerpávat až na dno všechny zdroje příjmové do té míry, že nástupcové sotva mohou dostáti svým úkolům, a k tomu ještě uvalovati na bedra jejich břémě splátek a zúročení.

Uskrovňovati se, omezovati se, zmenšiti pokud možno výdaje, zjednodušit a zlevnit administrativní aparát, zároveň pak poskytovati rovnoměrně kompensace za výkony positivní a důstojně honorovat inteligenci, vyhnouti se všem neplodným a zbytečným výdajům a všem jednostranným výsadám, povznésti podnikavost, respektovati soukromý majetek jako základní podmínku veškery civilisace a veškerého společenského soužití, napjati všechny fysické a duševní kapacity k výrobě hodnot všeho druhu a k výzbroji všech lidových vrstev a tříd v soutěži doby poválečné takové asi jsou podstatné programové požadavky, jichžto splnění domáhá se Dr. Rašín nepovolně.

Obraz jeho karakteru není dokonce mlhavý v krátkých dějinách našeho finančnictví. Naopak: rysy jeho jsou přesně vytvářeny. Jako finanční politik je Dr. Rašín vyhraněná povaha. Ví, co chce. Cestu pak k vytčeným metám ukazuje sám ve svých řečech, statěch, brožurách jasně a zřejmě. Je přímá, prosta všech křivek, klikatin a záhybů. Upřímnost a pravda jest jeho parola. Tupí-li jej, posmívají-li se mu, podnikají-li nájezdy na něj, zachovává stoický klid a rovnováhu, svědčící o jeho duševní převaze. O pochvalu davu se neuchází. Silné sebevědomí a skalopevná jistota, že události potvrdí jeho rozpoznání, dodávají jeho studiím a projevům spodního tónu.

O Dru Englovi, který byl za četných rakouských ministrů finančních chefem budžetního oddělení a po smrti Zaleského sám se stal ministrem, pravilo se, že je knihvedoucím Rakouska. Měl svoje vrtochy, ale byl osobnost velmi