Stránka:Mariánské Lázně perla světových lázní - 1927.djvu/44

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována


lázní, je svou umělecky slohovou výstavbou architektonickou pozoruhodností veliké umělecké i hmotné ceny. V antickém tvaru starořímského dvojitého atria překlenuje tato síň s 18 monolity a 24 nástěnnými pilastry z barevného solnohradského a bílého karrarského mramoru dva basény se studenou a teplou vodou, vykládané jemně krášlenými dlaždicemi. Stěny síně jsou vesměs obloženy velikými deskami z leštěného karrarského a belgického mramoru. Jemně vykroužené oblouky sloupů nesou křížovou klenbu síně a vše je bohatě okrášleno uměleckými malbami. Velikými, jemně krášlenými okny vniká shora na obě basénové hladiny a do celé síně mírně tlumené světlo, podporující příjemnou náladu u návštěvníka, jenž přišel shlédnouti tuto jedinečně krásnou, umělecky vyzdobenou lázeňskou síň.

K této ústřední síni druží se dvojí římsko-irské (horkovzdušné) lázně a veliká síň se sprchami, tři místnosti s parou o zvýšené teplotě, síň pro masáže a komfortní sál pro odpočinek. Mimo tyto místnosti jsou k použití ještě oddělené salonní parní lázně pro jednotlivce se zvýšenými nároky, dále úpravna vlasů, místnosti pro prádlo a služebnictvo i toilety.

Zvláštní parní lázně pro dámy, rovněž se všeobecným oddělením a salonními lázněmi pro jednotlivé dámy, jsou stejně prostorově uspořádány a vypraveny jako parní lázně pro pány, jsou však o něco menší, přiměřeně odpovídajíce poměrům návštěvy. V bezprostředním spojení s parními lázněmi pro dámy je zvláštní oddělení pro dámy, ku provádění nejrůznějších vodoléčebných zákroků (léčba studenou vodou).

42