Stránka:Ludmila Tesařová - Za kouzelnou branou (BW LQ scan).pdf/75

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka byla zkontrolována


― dobrý tvaroh s otrubami smíchaný ― jen jednou si zobla než ji odehnali a už potom po celý den si pomlaskávala, to že je pochoutka!

Hned prý by chtěla být kachňátkem k vůli tomu dobrému papání ― a ty nerozumné, malé kachničky utekou z domova a kdož ví, kde se toulají!

„Inu, nemají maminky,“ povídala holubička, „a to je vždy dětem zle!“

Mnoho si o kachňátkách všecka zviřátka povídala ― hádala sem ― hádala tam, co se s nimi stalo, ale pravdy žádný neuhodl. Kde pak by jim také bylo napadlo, že kachňátka šla hledat maminku ― ano, maminku, svoji maminku!

A jak jim to napadlo? Inu tak. Včera odpoledne po svačině šla kachňátka přes dvůr a tu se na ně obořil cizí malý psík ― přišel tam s hochem, který přinesl hospodyni houby. Proháněl je chudinky po dvoře a snad by je byl zakousl, kdyby byla neutekla a nevklouzla pod laťovým plotem do zahrádky. Tam potkala kuřátka a řekla jim: „Nechoďte do dvora, je tam pejsek!“

Ale kuřátka řekla: „My se nebojíme, maminka nás nedá!“

Kachňátka se podívala na sebe, zakývala hlavičkami a řekla smutně: „My nemáme maminky!“

Opravdu, kachničky neměly maminky!

Před několika nedělemi hospodyně vložila do kukaně kachní vejce, kvočna je vyseděla a jakmile se z vajec kachňátka vyklubala, dala je hospodyně do košíčku pod kamna, aby jim bylo teplo a při-

67