187
Částka XXX. 72. Nařízení ode dne 1. června 1895.
§ 86.
Obec náboženská kryje své potřeby především z výnosu svého jmění, jakož i z výdajných příjmů nadání a fondů k tomu stávajících, pokud ale řečené prostředky k uhrazení nestačí, dle následujících ustanovení stanov z náboženských příspěvků svých příslušníků.
(Po případě: Obec náboženská má právo, příspěvky v § 101. uvedené až do nejvyšší míry stanovami ustanovené vybírati.)
§ 87.
Každý příslušník obce náboženské, který má jmění, živnost, anebo příjmy přesahující denní mzdu, v osadě dotyčné obvyklou, jest povinen, k uhrazení potřeb obce náboženské roční příspěvek náboženský platiti.
Vyjati z povinnosti té jsou:
- a) manželky a nezletilé děti příspěvkem povinných, pokud nemají manželky vlastního majetku nebo živnosti a děti snad samostatného jmění;
- b) zletilé děti příspěvkem povinných, které s rodiči ve společné domácnosti bydlí a ani samostatnou živnost neprovozují, ani vlastního jmění nemají;
- c) zřízenci obce náboženské, kteří mimo svou mzdu nemají jiných příjmů a žádného jmění.
Příslušníci, bydlící tři kilometry nebo dále od sídla představenstva obce náboženské, platí pouze (dvě třetiny) toho obnosu, který by na ně pravidelně připadl, kdyby bydleli v sídle představenstva obce náboženské.
§ 88.
Kdo se před 1.lednem, anebo 1. ledna v obvodu obce náboženské řádně usídlí, jest pro nový rok povinen příspěvek platiti i kdyby ještě tohoto roku své řádné bydliště v obvodu obce náboženské opustil anebo zemřel.
Kdo své sídlo z obvodu obce náboženské přeloží a neoznámí to nejdéle do 30. listopadu představenstvu obce náboženské, zůstane také pro následující správní rok povinen pro tuto obec náboženskou příspěvek platiti.
§ 89.
Rozvržení potřeby, již jest uhraditi na jednotlivé příslušníky obce náboženské, provede každoročně v prosinci komise rozvrhovací, když bylo představenstvo obce náboženské kvocient příspěvku určilo.