28
uspokojuje a hojnými sbírkami, v tak krátké době snešenými, překvapuje.[1]
Fílialkou bývalého chrámu na Hradisku bývalo nynější premostrátské proboštství s kostelem Navštívení P. Marie na Svatém Kopečku, kterýž na straně východní asi 1½ hodiny od Olomouce vzdálen leží, od dvou století oblíbeným jest poutnickým místem, a jehož původní založení r. 1629. z Olomouce, — tamním měšťanem a vínařem Janem Andriskem, jak jsem již podotkl — vyšlo.[2] Každý, kdož krásný ten chrám náležitě byl prohledl, zatouží zajisté i po dějinách téhož založení a vývinu. Z Olomouce jest tam příjemný výlet a ze Svatého Kopečku za jasné povětrnosti čárovný rozhled, který téměř celou Hannu zaujímá.
Za branou Teresskou překvapuje příchozího velkolepý park, jenž západní stranu Olomouce objímá a silnicí Prostějovskou ve dvě nestejně zařízené polovice se dělí. V pravo v stínovou stromovku a v levo v umělé luhy, nimiž se pískové cesty rozmanité vinou. Tato čásť má také skvostnou restauraci v podobě verandy, sklenníky, květinové sadby a jiné úpravy, pročež poskytuje Olomoučanům roztomilou, blízkou a rozsáhlou procházku.
Když mezi tímto parkem prostějovskou silnicí dále kráčíš, uzříš v levo krásně upravený městský hřbitov, který nákladnými pomníky, vkusnými
- ↑ Jméno Hradiště neodvozuje se od hradu, ale od pohanského Hradiska, jakých k náboženským a jiným schůzím mnoho bývalo, z nichž dosud sem a tam některé se zachovaly. Hradisko takové tvořila urovnaná čtverhranná aneb okrouhlá, vysokým náspem obehnaná větší neb menší prostora na místě povýšeném aneb na kopci, do které obyčejně dva vchody proti sobě vedly.
- ↑ Bližší podrobnosti obsahuje knížečka o původu téhož jednající a na Svatém Kopečku za 10 kr. k dostání.