šteru. Když pak r. 1715. prelatura i se znamenitou obrazárnou, která obsahovala na 300 obrazů (mezi nimiž bylo několik od Van Dyka, Rubense a jiných mistrů) popelem lehla, vystavěli opatové Robert Sancius († r. 1732). a Norbert Umlauf († r. 1741.) nynější nádhernou prelaturu. R. 1784. dne 18. srpna došel však rozkaz císařský, že klášter, jenž přetrval při rozmanitých osudech sedm set let, se zrušuje.
Duchovní, jichž tehda bylo v klášteře a na farách 90, přestěhovali se dílem na Svatý Kopeček, kdež právě poslední prelát Ferdinand Wáclavík, jeneralní vikář řádu, c. k. tajný rada atd. atd., stonal, a tři měsíce později co stařeček 84tiletý v 43. roce svého prelatování zemřel. Čásť duchovních dána na jiné fary. Statky vzaty jsou k ruce fondu náboženského a z kláštera učiněn Moravský generální seminář[1], jehož představeným byl slavný Josef Dobrovský. Po smrti císaře Josefa II. seminář r. 1791. vyzdvižen a r. 1802. vložena do kláštera nemocnice, v němž jest posud. Statek Hradišťský r. 1826. prodán Filipovi hraběti Saint-Genois-ovi za 410.000 zl., jehož dědicové jej před dvěma lety opět prodali tuším za 21/2 milionu panujícímu knížeti Janu z Lichtenšteina.
S klášterem Hradišťským v úzkém spojení byl Svatý Kopeček, známé, dvě hodiny cesty východně od Olomouce vzdálené poutnické místo, jež původ svůj vzalo, jak jsme již krátce byli podotkli, působením Jana Andrýska, měšťana a vinaře Olomuckého, jenž kolem roku 1630. kapli Panně Marii zde postavil, načež kolem r. 1670. přičiněním opatů Hradišťských nynější krásný kostel Navštívení Panny Marie povstal. Tentýž má krásný portál, štít ozdobený pěknými sochami, dvě vysoké mědí kryté věže s hodinami a 4 harmonickými
- ↑ Na to poukazuje nápis na průčelí jenž zní: Instructioni cleri, religionis fundamento vovit. Josefus II. A. 1785.