Přeskočit na obsah

Stránka:Jan Dolenský - Jitřenka - 1894.djvu/11

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována
— 6 —


města určeno bylo k dílu a užitku všech obyvatelův i také všech, kteří se do téhož města přistěhovati chtějí, jakž skrze osoby od nás k tomu zřízené každému ukázáno bude.“

A dále mluvil dobrý král v této zakládací listině o právech, svobodach i ochraně, kterých obyvatelé této nové části Prahy účastní se činí, jakož i o tom, kdy každý z nových usedlíků má. býti hotov se stavbou domu svého.

Jako z prvních slov zakládací listiny Karlovy vane vřelá jeho láska a péče o blaho země české, tak zase z dalších ustanovení o zařízení města viděti jest jeho rozšafnost. Chtěl, aby nové město bylo hotovo a ku příjetí nových obyvatelů připraveno dříve, nežli obyvatelstvo Pražské valem množiti se počne. A to nastati mělo založením vysokých škol čili university v Praze. Karel sám, byv vychován u dvora svého příbuzného, krále francouzského, kde bylo i původní jméno jeho Václav změněno ve jméno Karel, byl mužem vysoce vzdělaným. Procestoval a znal téměř všecky země evropské a uměl mluviti pěti rozličnými jazyky; byl nejvzdělanějším panovníkem ve vší Evropě. A právě protol že sám na sobě poznal velikou cenu pravého vzdělání, těžce nesl, že milí jeho Čechové musíli ubírati se do daleké ciziny, když chtěli vyššího vzdělání nabýti. I odhodlal se zařídíti v Praze vysoké školy. jakými se tehdy honosily jediné Italie, Francie, Španělsko a Anglie. Stalo se tak zvanou zlatou bullou Karlovou, ze které opět vřelým plamenem dýše Karlova láska o český národ. Pravít se v ní doslovně:

„Mezi žádoucími věcmi srdce našeho je naše obzvláštuí péče a starostlivost, jak by království naše české, které