Přeskočit na obsah

Stránka:Jak se zrodila česká Wikipedie.pdf/9

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

2. Češi píšící v angličtině

V roce 2001 bylo pouze 21 % českých domácností vybaveno počítačem a jen šest procent domácností mělo přístup na internet. Když se k tomu přidají školy a zaměstnání, přístup k internetu tehdy mělo asi 10 % Čechů. Připomeňme, že tehdy ještě nešlo ani o internet v mobilu, ani o mobilní připojení, ani o rychlé spojení. Typický domácí uživatel se k internetu připojoval ze stolního počítače přes vytáčené spojení prostřednictvím modemu zapojeného kabelem do telefonní přípojky a komunikace probíhala rychlostí tisíckrát menší, než je zvykem dnes. Tehdejší webové stránky tomu ale byly přizpůsobeny, takže i ve Wikipedii se obrázky objevovaly jen sporadicky a video vůbec. K tomu všemu se ještě za připojení platilo podle stráveného času, takže dobrovolnickému psaní encyklopedie se v tehdejších podmínkách věnovali jen lidé s výhodným připojením nebo opravdovým zápalem. A byli u nás tací.

Čechům přispívajícím do anglickojazyčné Wikipedie se dlouhodobě nevěnuje dostatečná pozornost, což je ovšem škoda – zejména proto, že právě jejich tvorba je často tím prvním, prostřednictvím se cizinci seznamují s českými reáliemi. A i proto, že základní myšlenka Wikipedie zůstává stejná, ať už jde o verzi v jakémkoliv jazyce. Jednotliví čeští mluvčí mají pro přispívání v angličtině různé důvody a jedním z takových může být prostě to, že první rok až dva v češtině vlastně ani přispívat nešlo – nebylo kam. A ačkoliv se první čeští wikipedisté obvykle nemohli svou angličtinou srovnávat s rodilými mluvčími, z historie editací vyplývá, že části jejich textů se – často po nezbytném Englishingu – staly plnohodnotným příspěvkem k rozvoji této svobodné internetové encyklopedie (a odpovídající wikičlánkyv českém jazyce později nezřídka vznikly právě překladem anglických textů).

2001

  • 26. 2. 2001 Přibližně tento den, šest týdnů po založení Wikipedie, bylo na (anglické) Wikipedii 2393 článků. Skladba témat byla ovlivněna původem a zájmy přispěvatelů a tak se stalo, že v tomto úzkém výběru byl LudovicLazarusZamenhof (tehdy se ještě články pojmenovávaly bez mezer) o tvůrci jazyka esperanto a dokonce hned tři články o tomto jazyku samém (EsperantoLanguage, Esperanto a EsperantujO). Zároveň ovšem ještě úplně chyběly články o České republice či Praze. V bibliografii k Ernestu Hemingwayovi byla alespoň zmíněna Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí; Česko bylo uvedeno jako země hraničící s Německem; a čeština spolu se slovenštinou figurovala mezi jazyky blízkými polštině. Československo bylo zmíněno jedinkrát, a to v úvodu ke druhé světové válce.

2002

  • 9. 3. 2002 Prvním přiznaným a možná vůbec prvním přispěvatelem Wikipedie z České republiky se stal sedmadvacetiletý Michael Polák z Prahy editující pod přezdívkou XChaos. Ten nebyl na internetu žádný nováček, protože již od roku 1996 vyvíjel webový