1. Nupedia a Wikipedia
Nejstarší dějiny internetové encyklopedie Wikipedie již byly dobře popsány v jiných zdrojích, byť především v angličtině. Pouze v tomto jazyce také Wikipedie ve svých prvních týdnech existovala, což bylo přirozené, neboť ji provozovala společnost sídlící v San Diegu v americké Kalifornii. Ačkoliv se brzy začaly přidávat další jazyky, Wikipedie v angličtině nikdy neztratila své první místo co se velikosti týče. Vděčí za to rychlému rozvoji internetu ve Spojených státech amerických, velkému množství mluvčích angličtiny po celém světě, solidní anglické encyklopedické tradici (ačkoliv první encyklopedii vydali v 18. století Francouzi), ale i skutečnosti, že byla prostě první – a ještě dlouhé čtyři roky po jejím vzniku, když už existovala stovka dalších jazykových mutací, úhrnem dvojnásobně velkých, se při zadání adresy www.wikipedia.org zobrazila přednostně Wikipedie v angličtině (více o jazycích na Wikipedii viz Kapitola 3).
Předchůdkyní Wikipedie byla Nupedia, založená v březnu roku 2000. Stejně jako později ve Wikipedii, i v Nupedii spolupracovali dobrovolníci na tvorbě volně dostupné internetové encyklopedie, ovšem redakční proces zde byl svázán mnohem více podmínkami. Snahou bylo napodobit klasickou encyklopedickou práci odborníků se zdlouhavým recenzním řízením, kterým musel článek projít předtím, než mohl být publikován. Ke spolupráci se sice již využívalo internetu, ale ještě nešlo o wiki, tedy aktuální verze textu nebyla kdykoliv přístupná všem a upravovatelná kýmkoliv. Wikipedia (počeštěný název Wikipedie v té době ještě neexistoval) byla spuštěna 15. ledna 2001 původně jako pobočný projekt Nupedie s úmyslem zrychlit spolupráci na konceptu článku před započetím formálního recenzního řízení. Inspirací byla dobrá, tehdy už skoro šestiletá zkušenost internetového světa se stránkou WikiWikiWeb programátora Warda Cunninghama, která jako první na světě umožňovala svým čtenářům bezprostředně se zapojovat do tvorby jejího obsahu.
Nupedii i Wikipedii provozovala společnost Bomis amerického podnikatele Jimmyho Walese, která se od roku 1996 vezla na vlně rostoucí popularity internetového byznysu a zkoušela různé obchodní modely a typy obsahu. Elektronická encyklopedie s články propojenými hypertextovými odkazy nebyla úplnou novinkou, ale Bomis se do její tvorby rozhodla zapojit dobrovolníky motivované možností volného šíření vznikajícího společného díla (inspirace úspěchy hnutí za svobodný software) a do provozu a koordinace takového projektu investovat vlastní peníze (v budoucnu měla provoz Nupedie zajišťovat reklama). Časopis The Economist to v roce 2021 shrnul tak, že Wikipedie „má své kořeny v technologickém optimismu, který byl příznačný pro internet na konci 20. století. Věřilo se, že běžní lidé mohou své počítače používat jako nástroje pro osvobození ducha, vzdělávání a osvětu“. Šéfredaktorem Nupedie a spoluzakladatelem Wikipedie byl filozof Larry Sanger, který položil mnohé z jejích základních principů, ovšem v důsledku tenčících se financí musel počátkem roku 2002 své pozice opustit, což zavdalo impulz k uzavření Nupedie, další demokratizaci Wikipedie, trvalému vyloučení reklamního využití a převodu projektu pod nově založenou neziskovou nadaci Wikimedia Foundation.