Tato stránka nebyla zkontrolována
adrese wiki.rozeta.com.pl.
- 14. 11. 2001 Podle tento den zveřejněného přehledu právě vznikla více než stovka nových wiki v různých jazycích, které byly zřízeny jako prázdné s nadějí, že některé z nich časem začnou lidé plnit a vzniknou tak z nich plnohodnotné jazykové verze encyklopedie Wikipedie.
2002
- 5. 1. 2002 Americký esperantista Chuck Smith v e-mailové konferenci Intlwiki-L určené pro koordinaci jinojazyčných verzí Nupedie a Wikipedie oznámil, že na Meta-Wikipedii (dodnes existující wiki stránka sloužící k diskuzi o Wikipedii) založil stránku International Wikipedia, a navrhl pokračovat v diskuzi o jinojazyčných verzích Wikipedie tam namísto e-mailu. Současně tam už vložil některé své nové nápady ohledně tehdy hledaného konečného řešení propojení jednotlivých jazykových verzí Wikipedie odkazy.
- 10. 1. 2002 Wikipedie v esperantu byla jako první ze všech jazykových verzí převedena do kódování UTF-8, které umožňovalo používat v textech znaky nad rámec základní latinky (anglické abecedy). Kvůli problémům s kódováním znaků nemohly do té doby verze Wikipedie v mnoha jazycích prakticky fungovat a ty, které se přesto nadšencům mimo Bomis podařilo rozběhnout, byly založeny na pro daný jazyk speciálně upraveném softwaru, běžely na soukromých serverech a byly vzájemně nekompatibilní. I zakladatel esperantské Wikipedie Chuck Smith tehdy navrhoval použít pro ukládání speciálních znaků esperantské abecedy zástupné spřežky (např. sercxi namísto serĉi). Brion Vibber, hlavní programátor Wikipedie, který sám esperanto také ovládal, ho ale tehdy předčil svým vizionářstvím, když do Wikipedie implementoval univerzální systém Unicode. Ten se přitom ve zbytku internetu začal prosazovat teprve od roku 2005 (do té doby každá stránka používala jiné kódování znaků nebo se psalo bez diakritiky). Úprava softwaru původně provedená pro esperanto tak zároveň vedla k plné podpoře abeced všech dalších jazyků. Tím padly překážky do té doby znemožňující soužití všech jazykových verzí Wikipedie na jednotném technickém základě a jejich vzájemnou propojitelnost.
- 30. 4. 2002 Lars Aronsson v e-mailové konferenci Intlwiki-L shrnul dosavadní snahy o zmnohojazyčnění Wikipedie slovy: „Wikipedie je působivý projekt a její rozvoj v jiných jazycích je velmi ambiciózní plán. Správa jednotlivých cizojazyčných verzí má ale ještě mnohé mouchy. Poláci (a esperantisté) se svým zápalem pro věc nám mohou být příkladem. Dělají to skvěle!“
- 1. 5. 2002 Vedle anglické fungovalo tento den ještě 23 dalších jazykových verzí Wikipedie, z nichž ale mnohé byly jen nepatrné, jako např. maďarština a hebrejština o jediném článku. Čeština v tento den ještě na seznamu vůbec nefigurovala, protože příslušná wiki byla prázdná.
- 15. 7. 2002 Zakladatel esperantské Wikipedie, Američan Chuck Smith, se vydává na půlroční cestu do Brazílie a do Evropy s úmyslem propagovat tam Wikipedii. Využíval přitom téže mezinárodní komunity mluvčích esperanta, která stála za rychlým rozvojem esperantské Wikipedie. V jednotlivých státech se účastnil setkání esperantistů, přednášel na nich a rozvíjel spolupráci s jednotlivci, které myšlenka Wikipedie zaujala. Pro tehdy ještě nízkou dostupnost internetu byl také častým hostem v tehdy populárních internetových kavárnách.