Stránka:Gulliverovy cesty 1.pdf/55

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

že jest také jistě nepřítelem všeho ostatního lidstva, jemuž ničím není povinen, a nesmí proto žíti.

Vychování dítek jest jako vše ostatní také zcela jinaké než u nás; děti svěřují velmi záhy ústavům řízeným dobrými učiteli; rozdílu mezi výchovou hochů a děvčat téměř není.

Zmíniv se krátce o Liliputánech povím také několik slov o tom, jak jsem se zařídil a jak jsem žil po devět měsíců a třináct dní, co jsem zůstal v zemi této.

Z největších stromů královského parku zrobil jsem si dosti obratně jakýs takýs stůl a židli. Dvě stě švadlen pracovalo pro mne na košilích, prádle stolním i ložním, vše z nejsilnějšího a nejhrubšího plátna, jaké bylo lze sehnati. Přece však byly ještě nuceny, plátno v několika vrstvách skládati a sešívati, byloť i nejsilnější plátno ještě značně jemnější nežli náš flór. Jejich stůčky plátna mají obyčejně tři palce šířky a půldruhého lokte délky. Když mně braly švadleny míru, musil jsem lehnouti si na zemi. Pak stoupla si mně jedna na krk, jiná na koleno; každá z nich držela v ruce jeden konec napjatého silného provazu, třetí pak měřila délku provazu tohoto loktem čtyři palce dlouhým. Pak změřily ještě můj pravý palec a uklonily se mně. To jim stačilo, vypomohlyť si výpočtem, že dvojnásobný objem palce rovná se objemu ruky v zápěstí, a pomocí toho pak vypočítaly objem krku a hrudi; mimo to jsem jim starou košili svou na vzor rozprostřel po zemi.