Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/136

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

134


Tuto jsou slova Plutarchova v jeho slátanině nadepsané „Tvář kola měsíčného“: „Aristarch Samský říkal, že měli Řekové potrestati Kleantha ze Sama, který se domýšlel, že nebe jest nepohyblivé a že země se pohybuje kolem zvěrokruhu o svou osu se točíc.“

Ale, řekne se mně, toť právě dokazuje, že soustava Koprníkova byla již v hlavě tohoto Kleantha a mnohých jiných. Což na tom, že Aristarch Samský byl mínění Kleantha Samského, nebo že byl jeho udavačem, jako jesuita Scheiner byl po té době udavačem Galileiovým? Vždy z toho jde zřejmě, že pravá dnešní soustava byla starým známa.

Odpovídám, že nikoli; že skrovninká část této soustavy byla neurčitě tušena některými hlavami lépe organisovanými než druhé. Odpovídám, že nebyla nikdy přijata, nikdy hlásána ve školách, že soustava ta nebyla nikdy celkovou naukou. Čtěte pozorně tu Plutarchovu Tvář měsíce; najdete tam, chcete-li, učení o přitažlivosti. Pravý původce soustavy jest ten, kdo ji dokazuje.

Najdou se vždy nepatrní kompilátoři, kteří se osmělují býti nepřátely svého století; hromadí, hromadí místa z Plutarcha a Athenaia, aby nám hleděli dokázati, že nemáme žádného závazku k Newtonům, Halleyům, Bradleyům. Činí se hlasateli slávy starých. Tvrdí, že staří všecko pověděli, a jsou dosti hloupí, aby si myslili, že se sdílejí o jejich slávu, protože ji