Přeskočit na obsah

Stránka:Camille Flammarion, Čeněk Ibl - Koprník a soustava světová - 1900.djvu/130

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

128


Redenskému, aby je opsal na mé útraty a mně je poslal. Vyhovíš-li mé žádosti, dohodni se s tímto mužem, který si vroucně přeje poznati co nejdříve dílo tak záslužné.“

Teprve po těchto dvou listinách nalézá se předmluva Koprníkova v podobě přípisu ku papeži nadepsaná „ad sanctissimum dominum Paulum III., pontificem maximum, Nicolai Copernici praefatio“. Právě jsme již před chvílkou viděli, jakým tónem hlubokého přesvědčení podává výsledek svých prací. Všimneme si ještě těchto náhledů v té předmluvě:

„Věnuji své dílo Vaší Svatosti, praví, aby kde kdo, učenci i nevědomci, mohli viděti, že neprchám nikterak před soudem a zkoušením. Vaše autorita a láska k vědám vůbec a k mathematice zvláště budou mi štítem naproti zlomyslným a perfidním utrhačům vzdor přísloví řkoucímu, že není léku proti uštknutí pomluvače …

Pohyby slunce a měsíce udávají se tak nepřesně ve starověkých domněnkách, že nemohou označovati ustavičnou a věčnou délku roku. Staří neužívají týchž zásad na vysvětlenou otáčení těles nebeských. Hned připouštějí kruhy výstředné, hned nadkruží, jejichž užívání není ve shodě s celkem soustavy. Nemají spolehlivého základu. Nejdůležitější záhada, podoba světa a souměrnost těles nebeských jest daleka rozřešení. Soustava jejich