Stránka:CONAN DOYLE, Arthur - Ztracený svět.djvu/89

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tato stránka byla zkontrolována

merleea zajímalo věděti, že Amazon s řekou Orinoco, která jest s ním ve spojení, zabírá krajinu asi padesáti tisíc mil a že na tak ohromném prostoru nebylo tedy nemožno jednotlivé osobě najíti něco, čeho někdo jiný nenalezl.

Pan Summerlee se vyjádřil s kyselým úsměvem, že uznává zplna rozdíl mezi Temží a Amazonem a že tento rozdíl spočívá právě ve skutečnosti, že u prvně jmenované řeky lze každé tvrzení dokázati, kdežto u druhé toho nelze. Byl by profesorovi Challengerovi vděčen, kdyby udal zeměpisnou délku a šířku země, ve které by bylo lze nalézti předhistorickou zvířenu.

Profesor Challenger odpověděl, že si takové sdělení ponechává z dobrých důvodů pro sebe, že však jest hotov podati je komisi, zvolené posluchačstvem, ovšem se vhodnou opatrností. Chtěl by snad pan Summerlee súčastniti se této komise a chtěl by se přesvědčiti o jeho udáních osobně?

Pan Summerlee: »To chci.« (Veliké výkřiky souhlasu.)

Profesor Challenger: »Pak vám zaručuji, že vám vložím do rukou materiál, který postačí, abyste cestu nalezli. Avšak jest pouze správno, že když pan Summerlee chce odkázati moje tvrzení do příslušných mezí, abych si dovolil zase stejně omeziti jedno nebo dvě tvrzení jeho. Nemohu vám zastírati, že jsou zde jisté obtíže a jistá nebezpečí. Pan Summerlee bude potřebovati nějakého mladšího druha. Smím se tázati, zdali by se chtěl někdo přihlásiti dobrovolně?«