Stránka:BENEŠ, Václav - Měšťanské školy chcete postátnit.djvu/7

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

To je výkaz starší; od té doby dali jsme Vídni 325 mil. K a letos jistě dáme 365 mil. — každodenně dáváme nyní milion korun! A sami máme měsíčně 2 mil. deficitu dosud neuhrazeného! Ministerstvo vyučování (a — kultu) dává ročně přes 21 mil. K na potřeby církevní, na kostely a fary; také ovšem a hlavně na potřeby katolické církvi, která má v Čechách čtvrt mil. korců polí. Ve státním rozpočtu shledáváme položky: na faru v Hněvkovicích 9000, na faru v Mikulči 11.700, na faru v Kladně 20.000 františkánům v Plzni 5000 atd. až do 21 mil. — na školy není povinen stát platit nic? Na kriminály stát dává 6,373.400 K a staví novou trestnici za 165 tisíc — na výchovu řádných občanů není povinen ničím přispěti? Mírovský kriminál má nový vodovod, koupelny a tělocvičnu… Na odchov koní věnuje stát půl pátá mil. K — nenastala ještě doba, aby staral se také o lepší vychování lidu?

Národní školu dosud vydržovaly:

  1. obce od r. 1864—70 … 6 let,
  2. okresy od r. 1870—73 … 3 roky,
  3. země od r. 1873— … 35 let

a upadla v dluhy a schodky. Nastala tedy doba, kdy převzíti má školu za 4. stát. Ten stát, který přejal university, odborné i střední školy; na řadě jsou nyní školy měšťanské[1] I v jiných státech je týž postup. Kde stát školství platí, je v rozvoji, kde jen obce se o ně starají, je v hmotném úpadku. Náš stát již přispívá na polepšovny (málo!), vydržuje obecné školy pro děti důstojníkův a cvičné školy, přispěje školství v Dalmácii — není překážky, aby platil školství vůbec. Kde bychom dnes, po 40 letech, byli, kdyby r. 1868, kdy stát převzal správu školství, byl donucen přejati také náklad na obecné a měšť. školy! Co nenávisti za těch 40 let projevilo se proti škole a učitelstvu; protože na školu a učitelstvo musil platit lid přímo, obecními a školními přirážkami! O farních, četnických, soudních přirážkách nic neví a tedy — mlčí a platí. Učitelstvu vyčítá a často i nadává. Stát má z piva 80 mil. K — nikdo slovem neodmluví. Země pro učitelské platy dostala milostivě asi osmý díl té pivní sumy … a jakého ponížení dožilo se učitelstvo! Hořké sousto vyčítal nám každý opilec, »když připlácel krejcar na učitele.« Zažili něco podobného úředníci poštovní, berní, soudní? Učitelům i inteligence činí výčitky — toho, že ministr financí prohlásil: 36% všech svých příjmů dává stát na úřední správu říše, přes 600,000.000 K platí na úřednictvo, toho si nikdo nevšiml, nic úřednictvu nevyčítal, a v rozpočtu státním nic o tom není uváděno!

V zemském rozpočtu nejnenáviděnější položky týkají se národního učitelstva… A učitelstvo rok co rok chodí obtěžovat zemský sněm, aby mu upravil platy — definitivně! Havlíček mínil:

  1. Jsem ovšem toho názoru, že stát je povinen převzíti všechen náklad i na školy obecné.