Stránka:BENEŠ, Václav - Měšťanské školy chcete postátnit.djvu/10

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka nebyla zkontrolována

slovně vyjímají některé země (Halič, Dalmácii). Posledně i šk. řád musí připouštět výjimky a dovolovat zemským úřadům, aby vydávaly podrobnější prováděcí nařízení. Proto ani nepokládáme za nutné vyvraceti některá mínění osob školství neznalých. Výtky jako — »učitelstvo je zlákáno leskem uniformy« — jsou příliš titěrné pro muže, kteří hledají konkrétní cesty ke konečnému znárodnění škol. Ve výtkách již učiněných vidíme mnoho neupřímnosti, zvláště vyslovují-li je muži, kteří studovali na c. k. gymnasiích a c. k. universitě nebo na c. k. reálkách a c. k. technice a přece o své vlastenectví nepřišli, nebo lidé, kteří i protekce vyhledávají, aby své děti dostali na c. k. cvičnou školu a na c. k. odborné školy, kteří zapomínají věnovati se neodvislým postavením a se vším úsilím hrnou se do c. k. státních úřadů všech stupňův a odborů.

Jsme v zásadě pro osvícenou autonomii, nadanou řádně hmotnými prostředky, aby mohla školství zvelebovat. Nevidíme svůj ideál v tom, aby rakouský stát na vždy národní školství zřizoval, řídil a vydržoval, ale je nám líto, že státní správa pohybuje se v rychlíkových vozech po rychlíkových kolejích, a národní školství v hrozných autonomních úvozech a stržích drkotá na rozbitých žebřiňácích — chceme pro své národní školství alespoň řádné císařské silnice a nové vozy, které by řídili zástupci státní, autonomní a učitelští. Národu svému přejeme, aby, než vláda věcí jeho vrácena mu bude, vymanil se konečně ve XX. století z poníženého stavu starých robotníků. Stará vrchnost ve všem poroučela robotným poddaným, ale neživila jich a ani groše mzdy jim nedávala — a oni přece pro ni pracovali. Nynější rakouská vrchnost ve všem národní škole poroučí, ale neživí jí, ba ani haléře odměny jí nedává.

Z tohoto stavu chceme se vymanit. Vidíme na tu dobu nepřekonatelné překážky snah, aby školství bylo pozemštěno a znárodněno. Upřímně pravíme, že tohoto snu nové kultury a hudby vzdálené budoucnosti nelze přímo dosáhnouti, proto určitě navrhujeme pro dobu přechodnou:

  1. Stát ať převezme veškerý náklad na školy měšťanské. Tím současně provede sanaci financí obecních, okresních a zvláště zemských.
  2. Správu národního školství nechť vedou nadále okresní a zemské školní rady, zreformované tak, aby v nich rovnocenně zastoupeni byli:
    1. orgánové státní,
    2. zástupci občanstva, volení okresními zastupitelstvy a zemským výborem,
    3. zástupci učitelstva z obecných i měšt. škol, volení okresními a zemskými poradami učitelskými.