Diskuse s uživatelem:Martin Kozák

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Přivítání[editovat]

Vítám na Wikisource. Všímám si s trochou překvapení, že se tu objevil i DinyBot - vycházím z toho, že do provozu prozatím uveden nebude, vypadá to tu trošku jinak než na cs.wiki a mohlo by se stát pár malérů. Snad si o tom při příležitosti třeba na IRC popovídáme. Jinak mnoho zdaru, [[Wikipedista:-jkb-|-jkb- [[Wikipedista diskuse:-jkb-|✉]]]] 20:12, 14. 9. 2006 (UTC) - - - Sorry, nějak jsem si dnes v nastavení asi někam kliknul vedle, jsem to ale já, -jkb- 20:14, 14. 9. 2006 (UTC)

Děkuji. Musím potvrdit, že DinyBot se tu skutečně neobjevil náhodou a ačkoliv do provozu ihned uveden nebude, rád bych, aby po nezbytných úpravách mohl být uveden i tady.
Není se jej třeba bát. Pracuje na úrovni kódu jehož syntaxe je pro všechny projekty postavené na MediaWiki stejná, takže nebezpečí poškození nehrozí. Problém vyvstává spíše v oblasti „místních zvyků“. O tom bych rád zahájil diskuzi tak, abychom jej mohli využít i zde.
Do třetice poprosím o poslední maličkost – o přejmenování příslušného uživatele na jméno Dinybot, tedy tvar pouze s prvním písmenem velkým. Podobná změna již probíhá na Wikipedii i ostatních wikiprojektech. Předem díky!
--Martin Kozák 17:56, 15. 9. 2006 (UTC)

Má tušení mne neklamou :-). K poslednímu. Napadlo mi, zda by bývalo nebylo jednodušší přihlásit bota hned novým jménem, ale vlastně jsem vděčen že se nestalo, alespoň to tu ověřím, ještě se nestalo. Otázka je, mám-li to udělat hned a nebo počkat, až jestli se stane na cs.wiki - ?
K provozu bota. Tady nejde skutečně ani tak o spolehlivost a porozumění kódům jako spíš o ty zvyklosti - a rozdíly. Texty zde žádný bot korigovat nebude, to nebude ani kolega či já: texty jsou dokumenty a zůstanou autentické, to je právě jeden předpoklad Wikisource. Jinak toho na stránce tokik není. A zvyklosti jistě máme, ale hlavně se teprv tvoří. Myslitelné je v budoucnu nahražování či doplňování infoboxů, dnes to ovšem děláme manuálně, lze tak vyzkoušet pár věcí do budoucna. To samé se týče kategorií, strom se tvoří či bude tvořit. Něco jako interwiki nepřichází pro nového bota v úvahu, na to existují minimálně asi 4 boti různých byrokratů na mateřské wikisource.org (kam víceméně patříme a které si ostatně mohu půjčit i pro jiné věci, týkající se zákroků i na jiných wikisourcích), pár jich je mezinárodně na en.source. Navíc, dva české boty tu na doméně k dispozici už máme, zatím vytíženi nebyli (viz Wikisource:Robotické úpravy), spoustu toho děláme raději ručně, zatím. Takže bude jistě fajn si o tom vbrzku popovídat, čehož se ovšem jistě zúčastní i Flambelle.
Ale, přemýšlejme o možnostech (rád bych slyšel i Tvoje představy), uvidíme co se vyvrbí, v budoucnu bude spousta práce i s formatováním či přenášením textů z netu, en či snad de to prý dělá). Hezký víkend - a zcela jistě dík za nabídku! - -jkb- 21:17, 15. 9. 2006 (UTC)

OK, beru na vědomí. Šlo především o nabídku automatického typografického robota, jiná využití, především manuální, zatím nikde neplánuji. V případě zájmu není problém se v budoucnu ozvat. O interwiki jsem v minulosti také uvažoval, ale po zralé uvaze jsem jejich doplňování pro všechny wikiprojekty včetně Wikipedie zavrhl. Díky za reakci a vůbec za vše! --Martin Kozák 18:53, 18. 9. 2006 (UTC)

Hm, již jsem se domníval, že budu dobře hádat. Typografické úpravy budou jistě někdy nutné, ovšem budou se asi provádět s lidským citem (jak jsem se zmínil nahoře: měnit primární texty z internetu je „vošajslich“: je to vlouděná chyba nebo to má už originál?), navíc pokud se něco najde, tak až při větším počtu článků a po ustálení systémů a zvyklostí, jak se co dělá, což je zde ještě ve stádiu vzniku. Jak ale říkám, budoucnost ukáže, takže zatím ještě jednou dík, -jkb- 05:21, 19. 9. 2006 (UTC)

Bot přejmenován[editovat]

Nazdar. Všiml jsem si, že přejmenování na cs.wiki proběhlo, dělám zde totéž, bot se jmenuje User:Dinybot. Zdar, -jkb- 17:05, 18. 9. 2006 (UTC)