Diskuse k Wikizdrojům:Wikiprojekt Autoři

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Všeobecně k tématu[editovat]

Vcelku krátce po založení domény se překvapivě vnucují otázky, jak zacházet s dlouhými texty. Především zde vidím dva druhy tzv. dlouhých textů:

 • texty, jako například sbírky a sborníky, které je možno lehce dělit podle jejich jasných částí (příklad: Staré pověsti české).
 • prostě texty, které jsou dlouhé, ale související, takže jejich dělení probíhá nějak ad hoc

Mimo vyřešení otázky, jak takové texty dělit (podstránky?) a jak tyto prolinkovat jde i o vytvoření příslušných šablon.

Pravděpodobně neproblematické je pak založení stránek pro jednotlivé autory.

Autorské stránky[editovat]

Stránka autora by měla být východzím bodem k hledání děl toho kterého autora. Název stránky by měl být udělán podle vžitých pravidel, tedy jméno-příjmení. Dále bych navrhl udělat vpravo jakýsi infobox (šablona), kde bude jméno, popř. obrázek, je-li k dispozici, a základní údaje jako narozen, zemřel, krátký údaj jako brazilský básník, tajwanský prozaista, český literární génius (:-)) atd. Jako text by (vlevo od tohoto boxu) následovalo skutečně jen pár řádků se základními údaji a oceněními, zajímavostmi atd., a poté by tam stálo něco jako víc..., za čímž by se skrýval link na biografii v české Wikipedii. Pod tímto skutečně krátkým textem by následoval seznam děl, tak či onak strukturovaný, tak či onak formatovaný... Zde ještě nemám jasno -jkb- 16:06, 21. 6. 2006 (UTC)

Akorát k tomu názvu stránky - není vžité pravidlo spíš jméno-příjmení?--flambelle 11:10, 22. 6. 2006 (UTC)

Můj bože, to mi uklouzlo, opravil jsem to, dík.-jkb- 12:53, 22. 6. 2006 (UTC)

Autorská kategorie a kategorizace autorů[editovat]

Budeme mít kromě Autorských stránek i Autorské kategorie? Myslím podobně jako třeba to de (de:Kategorie:Johann Wolfgang von Goethe). Mohli bychom tam mj. řadit i jednotlivé podstránky rozdělených textů, což by částečně mohlo vyčistit -za-chvíli-přeplněnou- Kategorii Části (částečně proto, že by to neřešilo podstránky textů bez autora).--flambelle 19:29, 22. 6. 2006 (UTC)

Ano, jednak autor sám přijde do kategorie snad něco jako Autoři (tedy seznam všech autorů a tím autorských stránkek zde), a pro každého autora pak by měla být jeho kategorie, kam se šoupnou jeho díla a dílka (přičemž u rozdělených textů lze uvažovat o dalších podkategoriích - kde v kategorii autora bude jen sborník a ty části sborníku pak v podkategorii sborníku). -jkb- 12:03, 23. 6. 2006 (UTC)
Takže jsem pokusně přeřadila O Krokovi a jeho dcerách z Kategorie:Části do Kategorie:Alois Jirásek. A teď proč myslím, že by to bylo lepší řadit přímo pod autora než zakládat podkategorii sborníků a řadit tam (např. Kategorie:Staré pověsti české) - pokud jsem na dané podstránce a zajímají mě i ostatní pověsti (básně, kapitoly…) ze sbírky (knihy…) > kliknu nahoře na obsah; pokud mě zajímají ostatní díla od daného autora > můžu kliknout nahoře na jeho stránku, ale tam jednotlivé části sbírky zanesené nejsou × anebo tedy takhle > můžu kliknout dole na kategorii autora, kde už najdu všechna díla včetně jejich podčástí. Pokud bychom podstránku zařadili do podkategorie sbírky, bude to podle mě duplicitní k obsahové stránce sbírky a ke svému cíli (tj. vidět vše co autor napsal) bych se musela dostávat přes jedno zbytečné kliknutí. Možná to ale má nějaká negativa, která mě nenapadla…nevím. (Doufám, že to vysvětlení dává smysl :)).--flambelle 15:12, 29. 6. 2006 (UTC)
Kategorizace autorů: navrhl bych převzat systém z de:source: mají v tom sice maloulinko zmatek či nekonsistenci, ale je to systém i pro budoucnost a vydrží, ať tu bude autorů i tisíce. Pod de:Kategorie:Autoren maji něco, čemu říkají Autorenindex – který pak jako možnost na kliknutí lze najít i zcela vlevo spolu s Poslední změny, Portál atd. Prozatím mi není jen jasno, proč autoři mají jak kategorii tuto a navíc (což by pak bylo správnější) i kategorii autorů jednotlivých písmen abecedy (dle mne by stačilo toto, protože se jedná o podkategorie). Mohl by to být relikt minulosti, pozeptám se tam. -jkb- 14:56, 25. 6. 2006 (UTC)
Jsem pro :). Koukala jsem, že autorskou stránku řadí do podkategorií podle jednotlivých písmenek a navíc i do nadřazené kategorie Autorů na více wikisource, ale taky mi zatím uniká význam..--flambelle 09:54, 26. 6. 2006 (UTC)
Kolega Timo Müller na de:, sysop, se diví, proč tomu tak je (de:Benutzer Diskussion:Timo Müller#Kategorien Autoren). Takže uděláme to napřed jen s kategoriemi na ty podstránky dle písmen, opravit šablonu na něco jiného je možné vždycky. Nevím, proč bychom se zde měli hned od začátku produkovat zmatek. -jkb- 14:27, 26. 6. 2006 (UTC)

Problesknul mi dnes hlavou ještě následující nápad. Autoři dostávají tedy kategorie jak dohodnuto - ve všech autorech a pod svým písmenkem. Otázka je, chceme-li jako wikisource kategorizovat autory i podle žánrů, tedy v kategoriích jako básník, romantista, obrozenec, vědecký fantasta, písničkář a co si jeden tak vymyslí. Přirozeně by k tomu přišly i kategorie jako filosof (třeba u K. Poppera, zůstane-li, což nevim) atd. Může se to zdát být přehnané, jinde to ani není, na druhou stranu to nebude žádné velké zatížení, protože autorské stránky budou dělat jen celkem malé procento našich stránek, a to se dá zvládnout. Tak se ptám. -jkb- 13:37, 29. 6. 2006 (UTC)

Nejsem proti, mohla by být kategorie jak podle žánrů, tak i např. kategorie autorů podle období (protože romantista a obrozenec patří imho spíš pod období než do literárního žánru)…vlastně by to mohlo být i příp. podle zemí, ale to už nechám na budoucím vývoji :)--flambelle 14:45, 29. 6. 2006 (UTC)

Sbírky a sborníky (Části)[editovat]

přesunul jsem na toto místo započatou diskusi na Kategorie diskuse:Části, -jkb- 09:10, 22. 7. 2006 (UTC)

Provizorní kategorie, provizorně zařazená do kategorie Kategorie:Wikisource, pravděpodobně nutné pro počítání podstránek dlouhých textů. -jkb- 11:58, 18. 6. 2006 (UTC)

Zdravím! napadá mě, jestli by nebylo v zájmu přehlednosti že by se udělala pro každé rozdělené dílo vlastní podkategorie. díky --Nádvorník 12:45, 16. 7. 2006 (UTC)

Zdravím, tady jsem navrhovala jedno jiné řešení, ale zatím se nikdo nevyjádřil…:)--flambelle 20:10, 21. 7. 2006 (UTC)

Sorry, omlouvám se, že jsem neodpověděl - asi jsem se na cs.wiki akorát přel o kategoriích pro fiktivní mravence :-)...
1. Na začátek: tohle vyřešit bude asi chvíli trvat, protože nejde asi jen o návrh, ale i testování, jako to bude vypadat, proto myslím, že kategorie části by tu prozatím měla zůstat.
2. Dalším problémem je, že vše alternativně navrhované, jak zde nahoře Nádvorník tak i Flambelle tady, lze udělat automaticky šablonou, což bych dokonce i rád (vylučuje to chyby a překlepy)
3. K návrhům: zatím nevim co je lepší, ale obavu Flambelle, že by u rozdělených sborníků musela moc klikat a stejnak by nic nenašla, nesdílím; když to uděláme tak, jako nyní s Povídky malostranské a v nich obsaženém rovněž děleném Povídky malostranské/Týden v tichém domě (trochu jsem se potil...), kde tedy ona první (hlavní) stránka je obsahem a tedy jakýmsi rozdestníkem, tak se na seznam dalších částí dostaneme přes navigaci bez problémů (zůstává jen nevyřešena otázka, budeme-li chtít redirecty).
4. Ještě následující: dají-li se části do kategorie autora, musí se vyřešit jak se budou řadit, aby bylo jasno, co k sobě patří (což je při kategoriích sborníků jednoznačné).
5. Co se jinak týče přeplněné kategorie Části - to je fuk, řekl bych, prostě se do ní nebudem dívat :-)
No, prozatím, -jkb- 09:10, 22. 7. 2006 (UTC)

Dlouhé texty[editovat]

U dlouhých textů (ať už literárních, u různých smluv atp.) se bude jednat o to, rozdělit text na části podle nějakého hlediska, a držet tyto části dohromady. Jako extrémní je asi řešení, které jsem viděl v de.source - tam dělí část dle stránek, které pak jsou nejen přepsány pomocí OTR, ale i naskenovány a jsou vidět; too much to do. Řekl bych, že takové texty budou děleny od případu k případu dle stránek, dle kapitol či i jinak. Tyto jednotlivé stránky dostanou pak šablonu, kde lze listovat o stránku vpřed (P=před) a (a=a) o stránku dozadu (P=potom), což moomentálně splňuje zcela výborně šablona Šablona:NavigacePaP, kde se pak nachází odkaz jednak na celé dílo a jednak i na autora. -jkb- 16:40, 21. 6. 2006 (UTC)

Ještě by se asi měla udělat šablona pro 'hlavní obsahovou stránku' s odkazem na autora(zatím je tam NavigacePaP, která tam trochu zlobí - viz Večerní písně)…(?)--flambelle 19:29, 22. 6. 2006 (UTC)

Máš na mysli takovej ten apostrof? Jo, to půjde upravit, i když je otázkou, zda taková ta hlavní obsahová stránka nedostane něco jiného, právě o tom dumám. -jkb- 12:19, 23. 6. 2006 (UTC)

Návrhy šablon[editovat]

Šablona pro autorskou stránku[editovat]

Jméno Příjmení
(alternativní jméno)
[[Image:{{{IMAGE}}}|228px]]
 * rok narození (místo narození)
 † rok úmrtí (místo úmrtí)
 krátký popisek jako básník etc.
Biografie na Wikipedii
Citáty na Wikicitátech (česky)
Citáty na Wikicitátech (anglicky)
Multimedia na Commons

První návrh. O barvách je možné se vždy bavit. Vycházím z toho, že obrázek a též poslední tři řádky (úmrtí, popisek, odkaz na cswiki) budou ukázány jen tehdy, pokud něco obsahují (narozen by měl být asi každý, když tu už je...). Vyplňování šablony bude mít víc kroků, m.j. zvlášť příjmení a jméno, takže bude možné i automaticky vložit kategorii pro autory, kde pak bude řazeno podle sledu příjmení/jméno (a ne jméno/příjmení jako je v nadpise stránky).

Podle mě dobré, konzistentní s textinfo. Jinde mají ještě, kromě Wikipedie, odkazy na Wikicitáty (příp. i na Commons)…(?).--flambelle 19:29, 22. 6. 2006 (UTC)

Hm, viděl jsem, budu na to jistě myslet aby se nemuselo nic opravovat, ale to grafické řešení jako třeba na de.source mne dosud nenadchlo. -jkb- 12:05, 23. 6. 2006 (UTC)

Stále si nejsem jist, jak to graficky udělat, možnosti:

 1. jako současný návrh vpravo, kde by přišly ještě dva kaslíky s případnými odkazy na Wikicitáty a Commons ve stejné úpravě jako odkazy na cs.wiki
 2. podle vzoru de: a více méně in en:, kde to maj roztáhnutý po celé šířce stránky

v obou případech pak alternativně navíc i krátký výcuc z nejzajímavěších biografických dat (a „vizte více...“ s odkazem; předělání grafického vzhledu je ovšem možné kdykoli i během provozu, důležité je mít v šabloně od začátku všechny kaslíky pro vyplnění parametrů. -jkb- 14:57, 25. 6. 2006 (UTC)

Šablona pro dlouhé texty[editovat]

Myšleny jsou tedy texty, které nemají nějaké přirozené součásti jako sborníky a pod., ale texty, které budou kvůli své délce děleny (ať již podle stránek, kapitol či jiných částí). Zde je možné použít již hotové šablony Šablona:NabvigacePaP pro jednotlivé částí, kterou bych změnil asi v tom smyslu, že bude možné ty celky, dle nichž je děleno, pojmenovat (kapitola, strana, oddíl atd.) a toto pojmenování se pak, je-li udáno, objeví i ve výsledku (tedy ne jen nějaké číslo). - - - P. S. Mimo této šablony pro listování (kde je i odkaz na hlavní stránku s obsahem) by tu snad nemuselo být nic víc. -jkb- 15:01, 25. 6. 2006 (UTC)

Šablona sborníky, sbírky ap.[editovat]

Hlavní stránka sborníku (sbírky) m.j. s obsahem by měla mít v každém případě něco jako dosavadní šablonu Textinfo, která je v každém jednostránkovém textu.
Podstránky, tedy jednotlivé části (povídky, básně atp.) by měly mít možnost listování minimálně k předcházející a k následující části a k hlavní stránce, navíc ale jak navrhla Flambelle i nějaké chlívečky infoboxu Textinfo pro případ, že části pocházejí z různých zdrojů a údaje jako rok, zdroj, překladatel atp. jsou odlišné. Řešení má dvě možnosti:

 1. použít dosavadní šablony NavigacePaP a Textinfo, což se mi asi vůbec nelíbí
 2. mám v hlavě ideu jedné jediné šablony kde to budu obé integrovat do jedné šablony, a která se mi líbí už teď :-).; šablona by obsahovala základní údaje, další jako rok vydání atp. Pak jen v případě, že tyto jsou odlišné od sborníku (a jsou v šabloně uvedeny).

Jedinou otázkou je, zda u takových sborníků budeme chtít odkazovat jen na část před a po (a hlavní obsahovou stránku) nebo na všechny části, dejme tomu povídky ze Starých pověstí atd., což by vyžadovalo další šablonu, něco jako užší delší nudli po pravé straně (aletrnativně i širokou šablonu zcela dole pod textem). -jkb- 15:01, 25. 6. 2006 (UTC)

Kategorizace[editovat]

Povětšinou jsem si všiml, že např. v de.source jsou texty přiřazeny přirozeně nějakému žánru (básně, povídky...), ale ne vždy autorovi. Navrhuji použít obojího, řazení k autorovi lze stejně provést dalekosáhle automaticky šablonou.

 • Kategorizace sbírek, sborníků ap: kategorizace hlavní stránky je asi neproblematická – měla by tam být kategorie autora a žánru. Jak kategorizovat podstránky, které obsahují vlastně více méně samostatné povídky, básně atp., to si nejsem jist. Měla by tu být především kategorie s jménem celého díla (např. Staré pověsti č.), ale asi i autora a žánru.
 • Kategorizace dlouhých textů: u textů, které byly rozděleny skutečně jen pro svou délku na části bych udělal tu vyjímku, že pouze hlavní strana dostane kategorii autora a žánru, že části ale budou kategorizovány pouze do kategorie pojmenované dle dokumentu, ze které pocházejí, a dostanou pak ručně kategorii jako dosud Části. Ani kategrorii autora ani žánru mít nemusí, takové kategorie by pak mohly být nepřehledné.

To jako první návrh, -jkb- 15:03, 25. 6. 2006 (UTC)

Špatný jmenný prostor[editovat]

Máte to v hlavním jmenném prostoru, kam to očividně nepatří… --Mormegil 15:39, 26. 6. 2006 (UTC)

Pravda, pravda, pravda, opraveno, leč Indonésie zůstane stejnak za náma. -jkb- 16:51, 26. 6. 2006 (UTC)

Přechylování dam[editovat]

Tak toto tu ještě není rozhodnuto: budou se jména sizích autorek přechylovat či ne? I když já osobně si na to zvyknout nemohu (žiju prostě pár desetiletí na západě), tak přesto myslím, že vhodné bude asi řešení z české Wikipedie: přechylovat vždy, ale s výjimkami jako

 • když třeba i překladatel autorky sám nepřechyluje (i když to může být sporné – viz třeba Autor:Lady Anne Barnard, přeložil Vrchlický před mnoha mnoha lety)
 • nepřechylovat jednoznačně umělecká jména
 • nebo i jednoznačně vžitá jména bez přechýlení

Bude to tak asi lépe kompatibilní k Wikipedii. Problémová jména bych tu pak řešil redirecty. -jkb- 12:19, 6. 11. 2006 (UTC)