Šablona:Dokumentace

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Účel[editovat]

{{Dokumentace}} je šablona pro dokumentaci jiných šablon.

Tato šablona automaticky zobrazuje pod znázorněním šablony obdélník s dokumentací (např. takovou, jakou vidíte), jejíž obsah je přenesen z jiné stránky. Je určena pro stránky, které jsou přenášeny do ostatních stránek (tj. šablon), ať již se ve jmenném prostoru šablon nachází, nebo nikoliv.

Smyslem použití zvláštní dokumentační stránky (pomocí této šablony) je oddělit vlastní kód šablony od dokumentace šablony. Zlepšování dokumentace šablony editací se tak může dít bez ohrožování zápisu kódu vlastní šablony (ten lze případně později i uzamknout), popř. je zápis šablony aspoň jasně oddělen od dokumentace.

Použití[editovat]

<noinclude>{{Dokumentace}}</noinclude>

nebo

<noinclude>{{Dokumentace|Nápověda:Šablona:Jiná}}</noinclude>

Jednu z variant výše uvedeného kódu připojte na spodek kódu dokumentované šablony tak, aby mezi kódem šablony a připojeným kódem, začínajícím „<noinclude>“, nebyla žádná mezera. Optimálně celou vaši šablonu zakončete (včetně komentáře pro jiné) touto neměnnou posloupností:

[--poslední řádek kódu vaší šablony--]<noinclude>
{{Dokumentace}}<!-- KATEGORIE, PROSÍME, PŘIDÁVEJTE DO DOKUMENTACE ŠABLONY. DĚKUJEME -->
</noinclude>

Pokud mezeru ponecháte, způsobí to výskyt této mezery na všech stránkách, ve kterých je vaše šablona použita.

Druhou variantu s parametrem můžete využít pro přesné určení jakékoliv dokumentační stránky namísto implicitní podstránky /doc.

Ani kategorie, patřící k dokumentované šabloně, se nezapisují do stránky šablony, ale až do dokumentační podstránky, mezi značky includeonly na jejím závěru.

Funkce[editovat]

Pokud dokumentační podstránka či stránka šablony neexistuje, pak se zobrazí pouze hláška s odkazem na vytvoření dokumentace zahrnujícím parametry preload, takže jeho prokliknutí předvyplní editační formulář základním formátem dokumentační stránky.