Nápověda ke captcha

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Captcha je zkratka z anglického „Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart“, česky pak přibližně „plně automatický veřejný Turingův test k odlišení počítačů a lidí“ (viz na české Wikipedii: CAPTCHA).

Webové stránky, do kterých mohou přispívat jejich návštěvníci (jako například zde), jsou často terčem spammerů, kteří pomocí automatických nástrojů vkládají své odkazy na velké množství stránek. Přestože lze tento spam odstranit, představuje nepříjemné obtěžování.

Někdy, zvláště při přidávání nových webových odkazů, vám může wiki ukázat obrázek barevného či pokrouceného textu a požádat vás o opsání zobrazených znaků, v některých případech o vyřešení jednoduché matematické úlohy ap. Jelikož takovou úlohu lze jen těžko automatizovat, skuteční lidé mohou dále přispívat, zatímco většina spammerů a jiných robotických útočníků to zastaví.

Bohužel to však může představovat nepříjemný problém pro uživatele se zrakovým postižením či uživatele používající textové prohlížeče či hlasové čtečky. V současné době nemáme alternativní zvukovou verzi. Kontaktujte laskavě správce serveru, pokud vám to brání v užitečných příspěvcích a potřebujete pomoc.

Pro návrat na předchozí stránku stiskněte ve svém prohlížeči tlačítko „zpět“.