Stránka:Jules Verne - Nový hrabě Monte Kristo.pdf/279

Z Wikizdrojů, volně dostupné knihovny
Tato stránka byla zkontrolována

dovíme se toho! Leč nejdříve musíme pátrati po obou těchto bídnících!“

„Kde je nalezneme?“

„V Sicílii… snad?!“

Čtenář pamatuje se zajisté ještě, že v rozmluvě mezi Sarkanym a Zironem, kterouž hrabě Sandorf ve věži Pazinské vyslechl, Zirone mluvil o Sicílii jakožto o hlavním dějišti svých kousků, a že Sarkanya vyzval, aby se tam vrátil, když by okolnosti toho snad žádaly. Hrabě Sandorf, čili nyní doktor Antekirtt, pamatoval si věc tuto a zapamatoval si též jméno Zirona. To ovšem nebylo mnoho, avšak snad mohla věc tato, když jiné známky nebylo, uvésti pátrající přece na stopu Silase Toronthala a Sarkanya.

Doktor Antekirtt rozhodl se tedy odejeti neprodleně. —

Pointe Pescade a Kap Matifu měli doktora provázeti a dostali proto rozkaz, aby se na cestu přichystali.

Pointe Pescade zvěděl tu konečně též, kdož vlastně byli Silas Toronthal, Sarkany i Karpena.

„Tři ničemové!“ pravil. „Myslil jsem si to hned.“

A Kapu Matifovi děl:

„Bude tebe co nevidět potřebí!“

„Brzy?“

„Ano, čekej však, až se ti dá pokyn!“

Ještě týž večer odjel doktor Antekirtt se soudruhy svými. Parník „Ferrato“, stále přichystán k odplutí a dostatečně zásoben, vyplul o osmé hodině z přístavu.

Od břehů Velké Syrty až k jižnímu břehu sicilskému — k mysu Portio di Palo — počítá se as devět set padesát mil. Rychlý parník onen, jehož prostřední rychlost obnášela více než osmnáct mil za hodinu, potřeboval ovšem jen as půldruhého dne, aby vzdálenost onu proplul.

„Ferrato“, tento křižák antekirttského loďstva, byl lodí podivuhodnou. Byl stavěn ve Francii v loděnicích loarských a mohl vyvinouti až patnáct set koňských sil. Kotly jeho, sestrojené dle zvláštní soustavy, spotřebovaly jen málo uhlí k rychlému vypařování a k tomu, aby vzbudily napětí až čtrnácti i patnácti kilogramů, aniž při napětí tom hrozilo nebezpečí výbuchu. Účinek páry byl tudíž tak veliký, že umožnil lodi této, aby vyrovnala se rychlostí velkým návěštním lodím států evropských.

Netřeba ani podotýkati, že loď „Ferrato“ opatřena byla vším, co zajišťovalo všemožné pohodlí cestujícím. Na lodi umístěna byla po způsobě otevřených batterií čtyři děla ze zadu nabíjená, dvě